Zaproszenie na uroczyste otwarcie wystawy plenerowej

14 września 2021 r. (wtorek) o godz. 10:00 na placu przed budynkiem Sokólskiego Ośrodka Kultury, przy ul. Grodzieńskiej, zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy plenerowej “160 lat Petersbursko-Warszawskiej Drogi Żelaznej”.

Zaproszenie

Wystawa powstała z okazji obchodów 160-lecia uruchomienia linii kolejowej Petersburg-Warszawa, organizowanych przez Stację Muzeum, wspólnie ze Stowarzyszeniem Krzewienia Sportu, Turystyki i Kultury “Kolejarz”. W uroczystym otwarciu ekspozycji w Sokółce, w najbliższy wtorek, 14 września wezmą udział jej twórcy ze Stacji Muzeum– o wystawie opowie m.in. jej kurator Pan Michał Fludziński.

15 lutego 1851 roku cesarz Mikołaj I podpisał dekret o przeprowadzeniu badań przy budowie drogi Petersburg-Warszawa ze środków skarbu państwa. Tym samym rozpoczęła się trwająca ponad 11 lat budowa liczącej 1116 km (1046 wiorst) linii kolejowej biegnącej z Petersburga, przez Gatczynę, Ługę, Psków, Dźwińsk, Wilno, Grodno, Białystok, Łapy do Warszawy.

Droga Żelazna Warszawsko-Petersburska była drugim, po Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, szlakiem łączącym Warszawę, tym razem ze stolicą Imperium Rosyjskiego – St. Petersburgiem. Magistrala miała jeszcze bardziej powiązać politycznie, gospodarczo i wojskowo ziemie polskie z imperium carów.

W programie wydarzenia przewidujemy także spotkanie – lekcję żywej historii w sali konferencyjnej “Lira” Sokólskiego Ośrodka Kultury z Panem Tomaszem Tomaszyckim, pasjonatem i kolekcjonerem, członkiem Stowarzyszenia Historycznego im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej, który zaprezentuje swoją bogatą kolekcję militariów i opowie o nich w kontekście prezentowanej wystawy. Grupy szkolne zainteresowane wzięciem udziału w wydarzeniu tego dnia – lekcji zapraszamy do kontaktu i zapisów (numer tel. 85 711 24 86). Tłem spotkania w sali “Lira” SOK będzie wystawa archiwalnych fotografii z okresu międzywojnia “Dawna Sokólszczyzna w fotografii Lucjusza Niedźwieckiego”, na której znajdziemy dokumentację także infrastruktury kolejowej, m.in. znakomite zdjęcie zabytkowego Dworca Kolejowego w Sokółce.

W dniu finiszu ekspozycji w Sokółce, tj. 30 września (czwartek) Stacja Muzeum wraz z Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK zaprosi szkoły podstawowe oraz przedszkola do udziały w bezpłatnych zajęciach edukacyjnych poświęconych tematowi kolei. Szczegóły i zapisy ogłosimy już wkrótce.

Patronat nad wydarzeniem objęła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

SOK

Skip to content