Z wizytą na Sokólszczyźnie

Co warto zobaczyć w Sokółce i skąd wzięli się Tatarzy w Bohonikach – m.in. tego dowiedzieli się uczestnicy Ogólnopolskiego Wysokokwalifikowanego Rajdu Pieszego „Podlasie 2021”. Honorowy Patronat nad rajdem objęła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Pochodzący z różnych zakątków Polski turyści mieli okazję zwiedzić Sokólszczyznę we wtorek 20 lipca 2021 roku.

Rajd zorganizował – po raz 62 – Regionalny Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajobrazowego w Białymstoku. Zaplanowano go na 10-24 lipca. To jedna z największych w Polsce imprez turystycznych. Jedna z tras imprezy pod hasłem „Z puszczy do puszczy” pozwoliła uczestnikom zapoznać się z terenami Puszczy Augustowskiej, Doliny Biebrzy, Wzgórz Sokólskich i Puszczy Knyszyńskiej.

Pierwszym przystankiem była wyremontowana Kamienica Tyzenhauza w centrum miasta i wizyta w sąsiadującym z nim Muzeum Ziemi Sokólskiej. Następnie grupa zatrzymała się w cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego. Potem turyści poznali historię Dębu Wolności i lotniska, które w czasie II wojny światowej było budowane w pobliskich Kraśnianach. Obowiązkowym punktem programu była wizyta w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego, gdzie w 2008 roku miał miejsce Cud Eucharystyczny. Grupa odwiedziła też cmentarz prawosławny, gdzie znajduje się zabytkowa kaplica pw. św. Męczennicy Pawły, trzy zagadkowe kolumny i grób Juliana Żypowskiego – znanego jako sokólski Romeo.

W trakcie wyprawy po Sokólszczyźnie grupa odwiedziła również Bohoniki, gdzie znajduje się zabytkowy meczet i mizar.

(DB) Fot.: D. Biziuk


Zobacz również

Skip to content