Wzmacnianie zdrowia seniorów w czasie pandemii

Plakat

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce wzorem lat ubiegłych sięgnęło po środki na realizację zadania publicznego Gminy Sokółka z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz z zakresu przeciwdziałania narkomanii w 2021 r.

Zakres problemów z jakimi zmierzają się seniorzy w związku z pandemią koronawirusa jest szeroki przynajmniej z kilku powodów takich jak: zmniejszenie dostępności do publicznej służby zdrowia, ograniczenie kontaktów i długotrwały pobyt w domu powodujący zwiększenie poczucia zagrożenia, dylematy szczepionkowe, brak spotkań w dużych grupach i wyjazdów wycieczkowych. Seniorzy różnie radzili sobie z rozwiązywaniem tych problemów. Niestety jednym ze sposobów było sięganie po alkohol. Media w ostatnim czasie donosiły o wzroście sprzedaży alkoholu a zatem i jego spożycia, w grupie seniorów także.

Postawiono na start w projekcie “Wzmacniamy zdrowie seniora w pandemii koronawirusa”. Zaplanowano kilka atrakcyjnych działań poprawiających zdrowie i jednocześnie będących przykładem jak poczuć się dobrze bez sięgania po używki.

Członkowie stowarzyszenia mają do wyboru:

  1. Wyjazd do Zielskiej Kolonii w Knyszewiczach i spotkanie z Panią Agnieszką Prymaka na temat ,,Zastosowanie ziół w profilaktyce schorzeń seniorów”, spacer połączony ze zbiorem ziół jadalnych i przygotowanie ,,zupy mocy”.
  2. Aerobik w wodzie- ćwiczenia relaksacyjno- rehabilitacyjne na basenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sokółce.
  3. Zajęcia z profilaktyki alkoholowej i nowych sposobów spędzania czasu ,Uczestnicy nauczą się korzystania z internetowego kalkulatora promili.

Środki przyznane na realizację projektu pozwolą seniorom uatrakcyjnić czas wolny, wzmocnić zdrowie i zwiększyć wiedzę na temat szkodliwości alkoholu, zwłaszcza zaś w połączeniu z lekami, których używają niemało. Projekt będzie realizowany w miesiącach czerwiec-wrzesień 2021 r.

Teresa Galewska
Plakat informujący o projekcie przygotował Jan Firs


Zobacz również

Skip to content