Lubimy czytać polskich autorów

Od 26 maja do 2 czerwca 2021 r. trwał jubileuszowy XX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Lubimy czytać polskich autorów”.

Podczas Tygodnia Czytania Dzieciom w całej Polsce odbywały się spotkania i wspólne czytanie oraz słuchanie ulubionych książek. W naszych placówkach też działo się bardzo dużo, bo czytanie to nasza pasja.

Lubimy czytać

W tym niezwykłym tygodniu Oddział dla Dzieci i Młodzieży miał przyjemność gościć grupę Maczki z Przedszkola nr 5 w Sokółce wraz z paniami Anną Klim i Barbarą Chmielewską. Dzieci spędziły dzień z ,,Murzynkiem Bambo”, bohaterem wiersza Juliana Tuwima oraz jego przyjaciółmi z różnych stron świata. Przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną gdzie poznały kulturę i specyfikę innych krajów, a w szczególności tych, które są nam bardzo odległe. Maluchy dzięki temu dowiedziały się, że w Afryce mieszkają takie same dzieci jak one, różnią się tylko kolorem skóry. Zobaczyły jakie potrawy jedzą, w jakim języku rozmawiają i w jakie zabawy się bawią.

To wszystko choć na chwilę przeniosło dzieci w egzotyczny świat. Przedszkolaki obejrzały inscenizację wiersza ,,Murzynek Bambo”. Na zakończenie wychowawczyni przeczytała wiersz ,,Słoń Trąbalski”. Po udanej zabawie „Maczki” odpoczywały, zajadając popcorn w kolorowych rożkach.

Filia Biblioteczna nr 1 wyruszyła w odwiedziny do Przedszkola nr 2 w Sokółce, by zaproponować dzieciom z grupy Bocianów „zaczytanie piknikowe”! Na wspólnie przygotowanym piknikowym kocyku, przedszkolaki wysłuchały przygotowanych specjalnie na tej okazję poczytanek i uraczyły się pysznymi soczkami – prezentem od pań bibliotekarek.

Filia Biblioteczna nr 2 zaprosiła w swoje progi dzieci ze świetlic „Stokrotka” i „Koniczynka”. Uczestnicy wydarzenia wysłuchali utworów znanych polskich autorów: wiersza Jana Brzechwy pt. „Siedmiomilowe buty” oraz wierszy Juliana Tuwima „W aeroplanie” i „Lokomotywa”. Powstał „żywy pociąg” z uczestników trzymających w dłoniach obrazek przedstawiający część pociągu opisaną w utworze „Lokomotywa”. Następnie dzieci rozwiązały krzyżówkę, w której hasła stanowiły odpowiedzi na zagadki dotyczące postaci z bajek. Nie zabrakło również zabaw ruchowych. Uczestnicy bawili się w grę „Tunel” oraz „Ence, pence, w której ręce?”. Na koniec młodzi ludzie wykonali prace plastyczne – przyozdobili tzw. gniotki. Każde dziecko otrzymało drobny upominek, a Filia Biblioteczna została obdarowana przez podopiecznych świetlic własnoręcznie wykonanymi przez nich prezentami.

Mnóstwo czytania było w filiach wiejskich. Bibliotekarka zaprosiła do współpracy nauczycieli, katechetów i uczniów. Powstały filmy, które dostępne są na Facebooku filii bibliotecznej w Starej Kamionce i Rozedrance. Utwory polskich autorów czytali:
Natalia Raczkowska – Jan Brzechwa „Leń”
Magda Borowik – Wanda Chotomska „Koń”
Amelia Januszkiewicz – Wanda Chotomska „Kukuryku!”
Dorota Panasiuk – Julian Tuwim „Spóźniony słowik”
ksiądz Tomasz Mnich – Jan Brzechwa „Na wyspach Bergamutach”
Beata Giełażyn – Jan Brzechwa „Igła z nitką”
Krystyna Marcinkiewicz – Jan Brzechwa „Na straganie”. Zofia Beszczyńska „Dziwne zwierzę”.

Choć Tydzień Czytania Dzieciom dobiegł końca, my czytajmy nieustannie każdego dnia! Pamiętajmy, że głośne czytanie dziecku jest najprostszym sposobem wychowania mądrego, kulturalnego i szczęśliwego człowieka, a dzieciom pokazuje, że czytanie jest znakomitym i ciekawym sposobem spędzania czasu. To dorośli są dla dzieci wzorem do naśladowania i to oni mogą zaszczepić w nich miłość do książek.

Beata Grecka
Biblioteka Publiczna w Sokółce

Skip to content