Luty w bibliotece

Miesiąc luty w oddziałach Biblioteki Publicznej w Sokółce obfitował w bogatą ofertę zajęć i warsztatów online.

Luty w bibliotece

2 lutego 2021 r. z okazji Dnia Niedźwiedzia bibliotekarka Filii Bibliotecznej Nr 2 odczytała fragment książki „Masza i Niedźwiedź. Najpiękniejsze opowieści”, co zostało nagrane i jako film zamieszczone na profilu biblioteki. Bibliotekarki zamieściły na nim także post informujący o dostępnych w bibliotece tematycznych publikacjach, polecanych w miesiącu lutym.

3 lutego z okazji rocznicy urodzin Ignacego Krasickiego odbyły się warsztaty literackie. Czytelnicy z zainteresowaniem wysłuchali mądrej bajki pt. „Lew i zwierzęta” z przepięknym morałem. Dzieci zostały zaproszone do udziału w wesołej zabawie literackiej, trzy najlepsze prace zostały nagrodzone. Zwycięscy otrzymali maski 3D, idealne na karnawałowe tańce i zabawy.
W ramach akcji promującej twórczość lokalnych poetów bibliotekarka przeczytała czytelnikom wiersz Krystyny Gudel pt.: ”Lutowa rymowanka”, opisujący naszą piękną przyrodę.

9 lutego obchodzono Międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu „Safer Internet”. Z tej okazji Oddział dla Dzieci wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Sokółce w ramach akcji „Policyjna Biblioteka” przygotował warsztaty edukacyjne pod hasłem: „Pomyśl, zanim zadziałasz w sieci”. Policjantki z bibliotekarką przeczytały fragment wspaniałej książki pt. „Sieciaki. Misja: Bezpieczny Internet” Łukasza Wojtasik-eksperta do spraw bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie. Czytelnicy poznali zasady bezpiecznego internetu na podstawie krótkiej prezentacji.
W obchody Dnia Bezpiecznego Internetu włączyły się także filie wiejskie: Filia w Starej Rozedrance oraz Filia w Starej Kamionce. Na ich profilu można było obejrzeć film stworzony przez bibliotekarkę z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu, prezentujący zasady prawidłowego, wolnego od zagrożeń korzystania z Internetu.

17 lutego to Dzień Kota, który stał się okazją do świetnej zabawy przygotowanej przez Filię Biblioteczną nr 1 dla uczniów klasy I A ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sokółce. Bibliotekarki przygotowały film z autorską bajką „Marzenia czarnego kota”, który został odtworzony na lekcji oraz dostarczyły dzieciom materiały wraz z propozycją zabawy plastycznej, wykorzystującą ich umiejętności grafomotoryczne. Nad przebiegiem zajęć czuwała wychowawczyni klasy, pani Dorota Kamińska.

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego i z tej okazji Oddział dla Dzieci przygotował prezentację, dzięki której zainteresowani mogli w atrakcyjnej formie przypomnieć sobie oraz utrwalić zasady poprawnego i kulturalnego posługiwania się językiem polskim. Na obchody Dnia Języka Ojczystego, Filia Biblioteczna nr 1 przygotowała film z bajką o alfabecie oraz zabawę literacko-plastyczną dla dzieci z Przedszkola nr 2 w Sokółce.
Sześciolatki po wysłuchaniu historii, miały możliwość sprawdzić swoją znajomość literek i wzięły udział w konkursie na budowanie wyrazów, za którymi kryły się wierszyki, zapraszające do zabawy ruchowej. Na koniec jednobarwne literki otrzymały nowy wygląd, dzięki zabawie plastycznej. Nad przebiegiem zajęć czuwały panie Paulina Mackiewicz oraz Agnieszka Lubecka.

26 lutego obchodzimy Dzień Dinozaura, dlatego też na profilu filii wiejskich (Filia w Starej Rozedrance oraz Filia w Starej Kamionce) pojawiły się dwie publikacje. Film „Dzień Dinozaura”, w którym widzowie zapoznali się z niektórymi dinozaurami, oraz film, w którym dzieci wysłuchały bajki „Franek na konkursie ryków” autorstwa pana Pawła Księżyka.

Mimo ograniczonych możliwości spowodowanych sytuacją pandemiczną, staramy się, by oferta biblioteczna była atrakcyjna dla jak najszerszego grona Czytelników. Szukamy nowych kanałów, dzięki którym dotrzemy do odbiorców, zainteresujemy ich naszymi zasobami, ale także zainspirujemy do utrwalania dobrych nawyków czytelniczych. W tych staraniach wspiera nas wiele osób, które współpracują z nami przy tworzeniu materiałów oraz w czasie prowadzenia zajęć. Dla nich wszystkich składamy serdeczne podziękowania i zapewniamy, że ich wsparcie jest dla nas bezcenne.

Pracownice Biblioteki Publicznej w Sokółce

Skip to content