Wiadukt w Sokółce już otwarty

Kosztował 62 mln złotych, z czego ponad 47 mln pochodziło z budżetu Województwa Podlaskiego, 13,5 mln ze spółki PKP PLK i 2 mln z budżetu Gminy Sokółka. Jego budowa ruszyła w maju 2019 roku i miała trwać do listopada 2021 roku. Ostatecznie prace udało się zakończyć rok wcześniej i dzięki temu 27 listopada 2020 roku nastąpiło uroczyste otwarcie wiaduktu nad torami przy ulicy Kryńskiej w Sokółce.

Symboliczne przecięcie wstęgi

-Słowo stało się ciałem. Marzenia jednak się spełniają! Mieszkańcy czekali na ten wiadukt ponad 60 lat. Kiedy w 2014 roku zostałam Burmistrzem Sokółki, jeden z mieszkańców powiedział, że zakłada się ze mną o szampana, że tego wiaduktu nie da się wybudować. Dzisiaj wszyscy wypijemy tego szampana. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację tej inwestycji. Niech się jeździ bezpiecznie – podkreśliła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Reprezentujący samorząd wojewódzki Bogdan Dyjuk przypomniał ogromne zaangażowanie w prowadzeniu tej inwestycji Józefa Sulimy – Dyrektora Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, który zmarł nagle dwa tygodnie przed otwarciem sokólskiego wiaduktu.

-Proponuję, żeby ten wiadukt nosił imię Józefa Sulimy – powiedział Bogdan Dyjuk.

Zaangażowanie Dyrektora Sulimy podkreśliła również Wicemarszałek Wiesława Burnos.

-Ten wiadukt to historia. Nareszcie udało się wybudować tę historyczną inwestycję i spełnić marzenie wielu pokoleń sokółczan – dodał Poseł na Sejm RP Mieczysław Kazimierz Baszko.

Wiadukt poświęcili duchowni katolicki i prawosławny. Następnie uczestnicy uroczystości dokonali symbolicznego przecięcia wstęgi.

Wykonawcą inwestycji, która połączyła dwie części miasta, była firma Intop z Warszawy.

-Nareszcie nie trzeba będzie tracić czasu na stanie w korkach przy zamkniętych przejazdach kolejowych. Sokółka się rozwija i chwała Bogu – powiedział jeden z mieszkańców.

(DB) Fot.: D. Biziuk


Zobacz również

Skip to content