Jesienne igraszki z Biblioteką

„Z tym jesiennym wiatrem
tańczą sobie liście,
tańczą sobie tańczą
czerwone złociście”
Jesienne liście – Ewa Szelburg Zarębina

Jesienne Igraszki z Biblioteką

2 października 2020 r. Oddział dla Dzieci i Młodzieży zorganizował swoim ukochanym czytelnikom wspaniałe, „epickie” warsztaty artystyczno-sportowe pod hasłem „Jesienne Igraszki z Biblioteką”. Z wielką radością przygotowaliśmy aktywne i twórcze zajęcia, których nieodłącznym elementem była książka. Staraliśmy się zachęcić młodych Sokółczan do czytania oraz rozbudzić ich wyobraźnię i rozwinąć zamiłowanie do literatury.

Spotkanie rozpoczęliśmy od wesołego, jesiennego powitania oraz „kasztankowej” zabawy integracyjnej. Bibliotekarka Monika Szyszko przeczytała dzieciom bajkę relaksacyjną Celiny Zubryckiej pt. „Jesień” oraz fragment książki Tove’a Janssona „Dolina Muminków w listopadzie”. Utwory te wprowadziły naszych gości w piękny jesienny klimat. Po długim tygodniu był to czas na chwileczkę zapomnienia, by ze „świeżym umysłem” przejść do podchwytliwych i śmiesznych zagadek  z Wielkiej Księgi Reksia. Uczestnicy wykazali się świetnymi umiejętnościami w zakresie spontanicznej wypowiedzi, jak i ogromną wiedzą o obecnej porze roku. Z uśmiechem na twarzy i pełni energii przeszliśmy do kolejnego interesującego etapu zajęć, do Wielkiej Olimpiady Sportowej Mądrej Sowy ze Stumilowego Lasu pod hasłem „ Zbieramy kasztany, leśne zwierzęta zimą dokarmiamy”. Cel był szlachetny i niezwykłe zadania do wykonania: skoki wiewiórek, zapasy na zimę czyli „orzech do dziupli”, „dyniowe” kręgle czy slalom z kasztanem na łyżce. Dzieci były podzielone na 2 drużyny: Kolczaste Jeże kontra Zwinne Wiewiórki, a każda konkurencja była nagradzana kasztanem. Oba zespoły poradziły sobie doskonale, uzbieraliśmy mnóstwo kasztanów leśnym zwierzętom.

Na zakończenie wspólnie stworzyliśmy przepiękną i magiczną „Krainę liściastych stworków” wykorzystując cudowne dary jesieni i kreatywność młodych gości.

Nasze spotkanie miało na celu zapoznanie dzieci z charakterystycznymi cechami jesieni, jej darami oraz promowaniu czytelnictwa przy zastosowaniu wesołych zabaw animacyjnych.

Zajęcia odbyły się zgodnie z wytycznymi rekomendowanymi przez Ministra Zdrowia z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Monika Szyszko
Oddział dla Dzieci i Młodzieży w Sokółce


Zobacz również

Skip to content