Rajd z przystankiem w Sokółce

Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej wieloletniemu Komandorowi Międzynarodowych Motocyklowych Rajdów Katyńskich Wiktorowi Węgrzynowi odbyła się w niedzielę 16 sierpnia 2020 roku w Sokółce. Uczestniczyła w niej Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Odsłonięcie tablicy

– W Sokółce zawsze czujemy się jak w domu. Jesteście bardzo gościnnym miastem, dlatego przyjeżdżamy do was od początku rajdów, czyli od 20 lat – powiedziała Komandor Rajdu Katyńskiego Katarzyna Wróblewska.

W niedzielne przedpołudnie w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce została odprawiona msza z udziałem motocyklistów z całej Polski. Przewodniczył jej Proboszcz Parafii pw. św Antoniego ks. Jarosław Ciuchna. Kazanie wygłosił Dziekan Dekanatu Sokólskiego ks. Stanisław Gniedziejko.

Po mszy uczestnicy uroczystości zebrali się wokół Pomnika Sybiraków w sąsiedztwie świątyni, aby odsłonić tablicę upamiętniającą wyjątkową postać – nieżyjącego już Wiktora Węgrzyna, który przez wiele lat pełnił funkcję Komandora Rajdów.

Zebrani wysłuchali przemówień przygotowanych przez Burmistrza Sokółki Ewę Kulikowską, Komandora Katarzynę Wróblewską, Posła Mieczysława Baszkę i Dziekana Dekanatu Sokólskiego ks. Stanisław Gniedziejkę.
Pani Burmistrz wręczyła pamiątkowe grawertony dla osób zaangażowanych w przygotowanie rajdu i pamiątkowej tablicy. Otrzymali je: Jacek Kucharewicz, Krystian Miakisz, Henryk Tomaszewski, Katarzyna Wróblewska, Mieczysław Baszko, ks. Stanisław Gniedziejko, Stanisław Kozłowski, Stanisław Małachwiej, Stanisław Pałusewicz, Franciszek Tomaszewski, Jan Urbański, Marian Pisarek, Jerzy Karpienko.
– Szczególnie chciałabym podziękować dla Stanisława Pałusewicza, który od wielu lat angażuje się w przygotowania związane z przyjazdem rajdu do Sokółki – powiedziała Burmistrz Ewa Kulikowska.

Pani Burmistrz otrzymała od organizatorów rajdów 20 czerwonych róż. Ewie Kulikowskiej podziękował też Poseł Mieczysław Baszko, od którego włodarz miasta otrzymała okolicznościowy grawerton.

Następnie Pani Burmistrz przewodniczyła odsłonięciu pamiątkowej tablicy. Znalazł się na niej napis:
„Wiktorowi Węgrzynowi, wielkiemu patriocie, twórcy i długoletniemu Komandorowi Międzynarodowych Motocyklowych Rajdów Katyńskich, których celem jest poznanie prawdy historycznej oraz utrwalenie pamięci o zbrodni katyńskiej i martyrologii Polaków na Kresach Wschodnich, przyjacielowi Sokółki – w darze od jej mieszkańców”.
Tablicę poświęcił Proboszcz ks. Jarosław Ciuchna. Na zakończenie uroczystości poszczególne delegacje złożyły kwiaty pod tablicą.

(DB) Fot.: D. Biziuk

Skip to content