Młodzież w wieku 13-16 lat odpowiedziała na zaproszenie Burmistrz Sokółki do udziału w warsztatach rękodzielniczych. Odbyły się one na terenie Republiki Białorusi (w Grodnie, Odelsku i Karolino) w dniach 8-10 listopada 2019 r., w ramach projektu „Szlakiem Tyzenhauza – utworzenie szlaku turystycznego w celu promocji dziedzictwa kulturowego i historycznego dwóch miast Sokółka i Grodna”. Information in English
Dzięki wyjazdowi młodzi ludzie poprzez twórczość dotknęli tematu Antoniego Tyzenhauza, który był postacią łączącą Sokółkę i Grodno.
Pierwszego dnia w Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Grodnie można było poznać podstawy pracy z ceramiką, tkactwem, filcowaniem i rzeźbą. Kolejny dzień rozpoczął się zajęciami w Galerii Sztuki podczas których uczestnicy projektu mieli możliwość stworzenia własnego rodowego herbu na przykładzie herbu Antoniego Tyzenhauza.
Dalsza część dnia upłynęła w Odelsku odległym o 30 km od Grodna. Tam w trakcie Święta Młynarzy młodzi ludzie mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z twórcą instrumentów muzycznych zaprezentowanych przez Pana Mariana Skramblewicza.
Po tym bogatym we wrażenia dniu uczestnicy wrócili do Grodna , gdzie w czasie wolnym kontynuowali prace nad swoimi herbami.
Ostatni dzień okraszony był pięknymi widokami Majątku Tyzenhauza w Karolino, gdzie uczestnicy wraz z opiekunami poznali historię tego miejsca, a każdy kto miał chęć mógł spróbować sił jazdy konno.
Trzy dni intensywnych zajęć obudziły ciekawość do dalszego poznawania dziedzictwa kulturowego, historycznego Sokólszczyzny i Grodzieńszczyzny .
Gabrysia z klasy VIII SP 2 w Sokółce warsztaty podsumowała „…nie wiedziałam czego się spodziewać, ale nawet brak Wi-Fi nie był problemem, a zajęcia były tak zorganizowane, że utkwiły mi w pamięci i chciałabym jeszcze raz z takich skorzystać J ”
Pani Ania, jedna z opiekunek grupy stwierdziła, że zajęcia były bardzo ciekawe, ponieważ młodzież na koniec dnia w czasie wolnym kontynuowała twórczość nad herbem rodowym.
W warsztatach uczestniczyło 20 osób z Polski i 20 z Białorusi. Było to jedno z piętnastu zaplanowanych działań w ramach projektu. Młodzież urzeczona nowym miejscem i kulturą wyraziła chęć powrotu w te same strony jak też udział w dalszych działaniach w ramach projektu
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020, Cel tematyczny (CT) – Dziedzictwo”, działającego w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa (EIS).
Projekt jest realizowany na podstawie Umowy grantowej nr PLBU.01.01.00-20-0368/17-00 z dnia 3.01.2018 r. w okresie 01.03.2019-28.02.2021.
AS