Jak i gdzie wrzucać śmieci?

Informacje o zasadach dotyczących segregacji odpadów komunalnych

Obrazek: kolory worków i pojemników obowiazkowe przy segregacji śmieci

Segregacja odpadów wymaga niewielkiego zaangażowania i wyrobienia pewnego nawyku postępowania z odpadami. Selektywna zbiórka odpadów we własnych gospodarstwach domowych to pierwszy i podstawowy krok do odzysku i recyklingu, które znacząco przyczynią się do poprawy jakości środowiska, w którym żyjemy.

Oprócz ekologicznego znaczenia segregacja odpadów ma również wymiar ekonomiczny. Osoby, które deklarują selektywną zbiórkę odpadów komunalnych, będą płacić mniej niż osoby, które nie wyrażą chęci segregowania odpadów. Stawka opłaty w gminie Sokółka wynosi odpowiednio:

  • 14 zł miesięcznie od osoby – za odpady zbierane selektywnie
  • 28 zł miesięcznie od osoby – za odpady zbierane nieselektywnie

Do czego wrzucać i jak segregować śmieci?

Do segregacji odpadów służą worki i pojemniki w różnych kolorach:

Pojemnik lub worek niebieski – papier

Wrzucamy: gazety, czasopisma, papierowe torby, pudełka papierowe i kartony , książki w miękkich okładkach, papier biurowy i zeszyty, tekturę falistą.

Nie wrzucamy: papieru faksowego i termicznego, tłustego i brudnego papieru, kartonów po mleku, tapet, worków po materiałach budowlanych, papieru z folią, segregatorów z okuciami, pieluch i materiałów higienicznych.

Uwaga: zanim wrzucisz do worka usuń części które nie są z papieru.

Pojemnik lub worek zielony – szkło

Wrzucamy: czyste szklane butelki, słoiki po napojach i jedzeniu, butelki po napojach, olejach roślinnych, szklane opakowania po kosmetykach (o ile nie wykonane z trwale połączonych kilku surowców.

Nie wrzucamy: butelek i słoików z zawartością,  szkła stołowego, okiennego fajansu, ceramiki, luster, żarówek, szkła okularowego, żaroodpornego, szyb samochodowych, reflektorów, zniczy z woskiem, termometrów i strzykawek, monitorów i lamp elektronicznych.

Pojemnik lub worek żółty – tworzywa sztuczne i metale

Wrzucamy: butelki plastikowe, nakrętki, kapsle i zakrętki od słoików, plastikowe opakowania, torebki, worki foliowe, kartony po mleku/sokach, puszki po żywności i napojach, folię aluminiową, opakowania po środkach czystości i kosmetykach.

Nie wrzucamy: butelek z ich zawartością pojemników po tłustych substancjach, opakowań po lekach, opakowań po wyrobach garmażeryjnych, olejach i smarach, środkach owadobójczych, aerozolach, zabawek, styropianu.

Pojemnik lub worek brązowy – BIO

Wrzucamy: resztki warzyw i owoców, obierki, torebki i fusy po herbacie i kawie, skorupki jajek, łupiny orzechów, liście, gałęzie, ścięta trawa i trociny, kwiaty doniczkowe i cięte.

Nie wrzucamy: resztek mięsa, kości, odchodów zwierzęcych, leków, pieluch i art. higienicznych, popiołu, ziemi, kamieni worków z odkurzacza, papierosów, niedopałków, drewna impregnowanego, płyt wiórowych i mdf.

Pojemnik na odpady zmieszane

Wrzucamy: zużyte środki higieny osobistej, zatłuszczony papier/folia, zużytą/zniszczoną odzież,  odchody zwierząt domowych, szkło stołowe, skóra, guma worki od odkurzacza, papierosy, pędzle, pisaki i długopisy, opakowania z zawartością.

Nie wrzucamy: materiałów budowlanych i rozbiórkowych, odpadów wielkogabarytowych, baterii, sprzętu elektrycznego i elektronicznego, opakowań po farbach, lakierach, opakowań po środkach ochrony roślin.

Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu MPO: 85 711-26-14, lub osobiście w MPO Sokółka, ul. Targowa 10.


Zobacz również

Skip to content