Trzy wymazy i do bazy. Dla Jacka

Ma na imię Jacek i jest mieszkańcem Sokółki. Ma 27 lat. W marcu 2017 roku dowiedział się, że choruje na nowotwór układu chłonnego – ziarnicę złośliwą (chłoniak Hodgkina). Przyjął kilkanaście cykli chemioterapii. Miał jeden autoprzeszczep komórek macierzystych. Teraz czeka na przeszczep szpiku kostnego. W poszukiwaniu dawcy dla Jacka zaangażowała się Fundacja DKMS. Akcję wspiera Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Akcja dla Jacka

W środę 23 października 2019 roku w Urzędzie Miejskim w Sokółce odbyła się konferencja prasowa z udziałem Jacka, jego przyjaciół, Burmistrza Sokółki Ewy Kulikowskiej i przedstawicieli Fundacji DKMS.

-Chciałabym zachęcić Państwa do czynienia dobra, a takim dobrem ofiarowanym innym będzie zarejestrowanie się w bazie dawców szpiku prowadzonej przez Fundację DKMS – zaapelowała Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Leszek Lewandowski z Fundacji DKMS poinformował, że w bazie światowej zarejestrowanych jest 35 mln potencjalnych dawców szpiku.

-W naszej bazie mamy zarejestrowanych ponad 1000 osób z powiatu sokólskiego. Wśród nich są trzy osoby, które podzieliły się z innymi cząstką siebie. Jedną z nich jest Rafał Wróblewski z Sokółki, który jest dzisiaj z nami – powiedział Leszek Lewandowski.

-Zarejestrowałem się w bazie DKMS zaraz po tym, jak skończyłem 18 lat – w sierpniu 2018 roku. Już we wrześniu miałem telefon, że mogę uratować komuś życie. Zostałem poddany bardzo dokładnym badaniom. Pod koniec 2018 roku pobrano ode mnie komórki macierzyste, które otrzymała dorosła kobieta z Polski. Pobranie komórek było bezbolesne, a jedyna niedogodność polegała na tym, że musiałem być unieruchomiony w jednym miejscu przez cztery godziny. Z jednej ręki pobierano moją krew, która po wyodrębnieniu komórek macierzystych, wracała do mojego organizmu za pomocą rurki wprowadzonej w drugą rękę – opowiedział Rafał Wróblewski.

-Inna metoda polega na pobraniu szpiku z kości biodrowej. Przeprowadza się ją w znieczuleniu, dlatego dla dawcy jest całkowicie bezbolesna – dodał Leszek Lewandowski.

Rejestracja w bazie Fundacji DKMS jest bezpłatna, bezbolesna i trwa zaledwie 10 minut. Polega na wypełnieniu dokumentów i pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. W trakcie konferencji prasowej w bazie zarejestrowała się Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

-Jak do tej pory nie znalazł się dla mnie „bliźniak genetyczny”, który podarowałby mi cząstkę siebie i uratował moje życie. Stąd moja prośba o zarejestrowanie się w bazie Fundacji DKMS. Dla Ciebie to tylko 10 minut, ale dla mnie i innych chorych to może być całe życie – podkreślił Jacek.

-Tutaj obowiązuje taka zasada: my rejestrujemy się dla wszystkich, a wszyscy rejestrują się dla nas – podkreślił Leszek Lewandowski.

Prowadzona na rzecz Jacka akcja przebiega pod hasłem „Trzy wymazy i do bazy”. W najbliższy weekend 26 i 27 października 2019 roku w godzinach 9-16 w Sokółce będzie można zarejestrować się w bazie DKMS. Rejestracja będzie prowadzona w kilku punktach:

  • kinie „Sokół”;
  • krytej pływalni;
  • sklepie Bricomarche;
  • Starej Szkole.

(UM) Fot.: D. Biziuk 


Zobacz również

Skip to content