Rekord Polski na zawodach pływackich w Sokółce

W sobotę, 19 października 2019 r. na pływalni Ośrodka Sportu i Rekreacji  w Sokółce odbyły się IX Międzynarodowe Zawody Pływackie. Była to jedna z największych imprez pływackich w naszym mieście zorganizowana w ostatnich latach. W zawodach wzięło udział aż 325 zawodników reprezentujących 14 klubów z województwa podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, oraz  po jednym z Białorusi i Litwy.

Basen w Sokółce

Zawody odbywały się w sześciu kategoriach wiekowych: 2004 i starsi, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009 i młodsi. Każdy z zawodników miał prawo startu w trzech konkurencjach indywidualnych.

Ozdobą rywalizacji na sokólskim basenie był występ Filipa Kosińskiego (rocznik 2004) z Suwałk, który na dystansie 100m stylem grzbietowym uzyskał wynik lepszy od Rekordu Polski 15- latków.

W zmaganiach tych zawodnicy OMEGI przygotowani przez trenerów Konrada Stackiewicza i Rafała Czarneckiego zdobyli 13 medali: 6 złotych, 5 srebrnych i 2 brązowe. Zostały też pobite trzy rekordy klubu.

W najmłodszej kategorii wiekowej rocznik 2009 i młodsi wystartowało 9 zawodników OMEGI.  Z rocznika 2009: Alex Kuklicz, Michalina Hajduk, Natalia Glińska, a z  2010: Amelia Biziuk, Karolina Miszkin, Hanna Wiercińska, Izabela Korolczuk, Paulina Breczko. Duża konkurencja w tej kategorii wiekowej nie pozwoliła naszym zawodnikom sięgnąć po medale. Najbliżej tego była Michalina Hajduk na 50 metrów stylem klasycznym, która została sklasyfikowana na szóstym miejscu z 28 startujących.

W kategorii wiekowej rocznik 2008 znakomicie zaprezentował się Sebastian Michałowski, który trzykrotnie stawał na najwyższym stopniu podium w wyścigach na 50m stylem motylkowym, 50m stylem klasycznym/ustanowił nowy rekord klubu/ i 100m stylem zmiennym/ustanowił nowy rekord klubu/. Sebastian zajął drugie miejsce w klasyfikacji na najlepszego zawodnika w swoim roczniku. Podziękowania należą się dla pozostałych zawodników OMEGI z tej kategorii wiekowej, którzy aktywnie włączyli się w rywalizację na zawodach: Breczko Zuzanna (9 miejsce na 50m st. klasycznym), Jakub Ignatowicz (7. miejsce na 50m st. grzbietowym), Jurgiel Amelia (9. miejsce na 50m st. motylkowym).

W kategorii wiekowej  rocznik 2007 z  dobrej strony pokazał się Dawid Uliasz, który był 5. na 100m stylem klasycznym oraz 7. na 200m  stylem dowolnym. W tej kategorii startował również Marcel Nowik, który uzyskał nowe rekordy życiowe.

W roczniku 2006 brylowała Iga Kuklicz, która zdobyła złoty medal na dystansie 100m stylem klasycznym, oraz dwa srebrne na 100m  stylem grzbietowym i 200m  stylem dowolnym. Iga zajęła drugie miejsce w klasyfikacji na najlepszą  zawodniczkę w swoim roczniku /suma punktów FINA za 2 najlepsze starty/. Wśród chłopców z rocznika 2006 z dobrej strony pokazał się Michał Miszkin, który był czwarty na dystansie 200m stylem dowolnym, oraz Jakub Boguszewki, który był siódmy na dystansie 100m stylem klasycznym.

W rywalizacji rocznika 2005 udane starty zaliczyła Justyna Łopatecka, która zdobyła brązowy medal w wyścigu na 200m stylem dowolnym. Wśród chłopców Paweł Czaban poprawił swoje rekordy życiowe.

W najstarszej kategorii wiekowej rocznik 2004 i starsi zawodnicy OMEGI Zdobyli najwięcej medali. Po dwa złote krążki sięgnęła Agnieszka Ancypo, zwyciężając rywalizację na dystansach 50m stylem motylkowym oraz 100m stylem dowolnym. Agnieszka zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji na najlepszą zawodniczkę w swojej kategorii wiekowej. Bardzo dobre starty zaliczyła  Zuzanna Rogowicz, która zajęła dwukrotnie drugie miejsce w wyścigach na 100m i 200m stylem dowolnym.

Wśród chłopców świetnie pływał  Eryk Michałowski, który zdobył srebro na dystansie 100m stylem zmiennym oraz brąz na 100m stylem klasycznym. W swoim trzecim starcie na dystansie 50m stylem motylkowym Eryk ustanowił nowy rekord klubu  /zajął 4. miejsce/.

Wielkie podziękowania należą się rodzicom zawodników UKS Omega oraz pracownikom OSiR w Sokółce za pomoc w organizacji zawodów.

UKS Omega

Skip to content