Dni Kultury Chrześcijańskiej

W dniach 12-15 września 2019 r. odbyły się Dni Kultury Chrześcijańskiej. Przez cztery dni można było zobaczyć, że różne gatunki sztuki, takie jak obraz jako fotografia i jako film czy muzyka a także słowo – wygłoszone świadectwo, od wieków są w służbie Bogu.

Jaroszuk

Celem wydarzeń artystycznych było także przybliżenie społeczeństwu religii prawosławnej, zrozumienie jej. Bardzo pięknie podsumował to ksiądz Justyn Jaroszuk, batiuszka Parafii Prawosławnej Św. Aleksandra Newskiego w Sokółce, kierując swoje słowa do słuchaczy koncertu pieśni prawosławnych w cerkwi w Sokółce, cytując Jego Eminencję, Wielce Błogosławionego Sawę, Prawosławnego Metropolitę Warszawskiego i Całej Polski „Jeśli chcesz wiedzieć co to jest prawosławie, to przyjdź i zobacz”.

Na Dni Kultury Chrześcijańskiej złożyły się:

  • Wystawa fotograficzna autorstwa Adama Matyszczyka pt. ” Modlitwa w drodze” będąca opowieścią o pielgrzymce na Świętą Górę Grabarkę
  • Film dokumentalny pt. „Archimandryta”i spotkanie z reżyserem Jerzym Kaliną, który przez kilka lat, z kamera towarzyszył Ojcu Gabrielowi w budowie skitu w Odrynkach.
  • Koncert Wyrwani z Niewoli – chrześcijański hip- hop jako wyznanie wiary i świadectwo działania bożej opieki
  • Koncert pieśni prawosławnych w wykonaniu trzech chórów cerkiewnych: chór rodzinny parafii Zaśnięcia NMP w Ostrowiu Północnym, chór młodzieżowy parafii św. Jerzego Zwycięzcy w Białymstoku oraz chór Angelos parafii św. Ducha w Białymstoku

Organizacja Dni Kultury Chrześcijańskich była możliwa dzięki wsparciu Burmistrz Sokółki Ewy Kulikowskiej. Współorganizatorami byli: Sokólski Ośrodek Kultury, Parafia Prawosławna p.w. Św. Aleksandra Newskiego w Sokółce, Bractwo Cerkiewne Św. Spirydona z Tremituntu w Sokółce.

Agnieszka Kozakiewicz, SOK

Skip to content