XX Otwarte Regaty na Jeziorze Wigry

Las masztów

W dniach 26-27 sierpnia 2019 r. nad Jeziorem Wigry – w porcie Bryzgiel – odbyły się XX Otwarte Regaty o Puchar Prezesa Fabryki Mebli „FORTE” S.A.  Załogi (ponad 100 osób) zjechały się z wielu zakątków Polski, w porcie można było zobaczyć „las masztów” – piękny był to widok.

Regaty zostały rozegrane w trzech klasach: Omega Standard (16 jachtów), Mikro (6 jachtów) i Jachty Kabinowe (11 jachtów).

W sobotę siła wiatru od 3, w porywach nawet do 5 w skali Beauforta. Walka była bardzo zacięta do ostatniego wyścigu, miały miejsce dwie wywrotki i kilka stłuczek. Wykorzystując dobre warunki wiatrowe rozegrano 4 wyścigi. Niestety w drugim biegu załoga „Białej Perły” miała awarie co wyeliminowało jacht z dalszych wyścigów. Wieczorem udało się naprawić usterkę. O godzinie 18 odbyły się koncerty szantowe połączone z ogniskiem żeglarskim – śpiew i zabawa do białego rana, choć nie można było zapominać że rano trzeba ruszyć do dalszej walki.

W niedzielę został rozegrany 1 wyścig. Wiatr słabszy niż w dniu poprzednim. Niestety już przed startem zaczął padać deszcz, który towarzyszył dla żeglarzy do godziny 13. Niektórzy twierdzą że to taki niedzielny zwyczaj w Bryzglu. Niedzielne wyniki naszych żeglarzy:

  • „A-037” – Wojciech Dziurdź, Katarzyna Czarniecka, Adam Dziurdź – miejsce 3
  • „Biała Perła” – Przemysław Brzeziński, Antoni Brzeziński, Przemysław Lewosz – miejsce 16
  • „Elm@” – Marek Lewosz, Daniel Wadejko, Brunon Kieda – miejsce 11

Następnym punktem regat był Bieg Samotników ku pamięci żeglarzy, którzy odeszli na wieczną wachtę. Szczególną intencją objął w tym roku Komandor Klubu Żeglarskiego „KAMENA” swoich kolegów żeglarzy z Klubu Żeglarskiego „ŻAGIEL” Sokółka, Klubu Wodnego PTTK Suwałki, Klubu Wodnego HAŃCZA, którzy w tym roku odeszli. Wystartowało ośmiu sterników. Nasz klub dzielnie reprezentowały 3 załogi. Po dwóch dniach wyścigów w klasie Omega Standard (16 jachtów) Wojciech Dziurdź zajął 5 miejsce.

Na koniec imprezy nastąpiło uroczyste wręczenie pucharów i nagród. Wszystkim serdecznie gratulujemy! Dziękujemy serdecznie za gościnę dla Przyjaciół z Klubu Żeglarskiego „KAMENA”

Głównym organizatorem imprezy był Klub Żeglarski „KAMENA” oraz Fabryka Mebli „FORTE” S.A.

Ahoj!

Klub Żeglarski „ŻAGIEL” Sokółka

Skip to content