Młodzi studenci w skansenie

25 maja 2019 r. młodzi studenci PUD realizowali zajęcia w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.

Studenci w skansenie

Odwiedzając skansen mogli zobaczyć zabytkową drewnianą architekturę wsi podlaskiej, którą współcześnie można podziwiać już tylko w muzeach na wolnym powietrzu. Znajdują się tu zarówno obiekty zaliczane do tak zwanej małej architektury, a więc krzyże, kapliczki, studnie, jak i budynki mieszkalne i gospodarcze, a także dziewiętnastowieczny dwór z Bobry Wielkiej.

Studenci wzięli udział w 4 praktycznych lekcjach muzealnych o tematyce związanej z dawnym gospodarstwem wiejskim, z pracami domowymi, rzemiosłem, tradycyjną sztuką, czy zwyczajami.

1. Nie święci garnki lepią
Zajęcia przybliżyły tajniki pracy garncarza a uczestnicy poznali w skrócie tajniki garncarstwa i własnoręcznie wykonali gipsową figurkę.

2. Sztuka ludowa na co dzień
Uczestnicy poznali jedną z technik tworzenia charakterystycznych dla Podlasia motywów wycinanki ludowej. W części praktycznej każdy wykonał własnoręcznie zakładkę do książki ozdobioną wycinanką.

3. Sokolnictwo -Nasze ptaki drapieżne i sowy
Podczas spotkania sokolnicy opowiadali o zwyczajach mieszkających w Polsce ptaków drapieżnych i sów i o sztuce ich układania. Lekcja była niepowtarzalną okazją, by zobaczyć je z bliska.

4. Zioła w wiejskiej chacie
Zajęcia rozpoczęły się w ogródku zielarskim, skąd uczestnicy przenieśli się do wnętrza kuchni zabytkowej chałupy z Pieczysk. Podczas lekcji uczniowie dowiedzieli się, które z ziół były wykorzystywane w medycynie ludowej, a które znalazły zastosowanie w kuchni, wzbogacając smak potraw.

Magdalena Breńko, SP nr 1 w Sokółce


Zobacz również

Skip to content