Zaproszenie na Święto Wiosny „Navruz”

Związek Tatarów RP oddział Bohoniki oraz Fundacja Tatarskie Towarzystwo Kulturalne zapraszają na Święto Wiosny „Navruz”, nad którym honorowy patronat objęła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

PlakatImpreza odbędzie się na świeżym powietrzu w Bohonikach dnia 9 czerwca w niedzielę w godzinach 12:00-18:00. Wstęp oczywiście wolny.

Navruz w dosłownym tłumaczeniu oznacza Nowy Dzień. Tradycja tego święta sięga czasów zoroastryzmu sprzed 3 tysięcy lat i ma wymiar symboliczny. Rozpoczęcie astronomicznej wiosny traktowane jest bowiem jako nadejście naturalnego cyklu odnowy, odradza się życie, to czas kiedy rolnicy orzą ziemię przygotowując ją pod zasiew, gospodynie robią wiosenne porządki w domach i w przylegających ogrodach w których pojawiają się pierwsze kwiaty. Jest to czas nastrajający optymistycznie do życia, zapewne dlatego też rezolucja ONZ głosi iż Navruz to „afirmacja życia w harmonii z naturą, świadomość nierozerwalnego związku między konstruktywną pracą i naturalnym cyklem odnowy, a także troskliwego i pełnego szacunku do naturalnych źródeł życia. Navruz jest świętem zachęcającym do dialogu i zrozumienia międzykulturowego”.

Program imprezy bogaty będzie zarówno w prezentacje artystyczne jaki i atrakcje dla dzieci i warsztaty dla dorosłych. Na scenie będzie można oglądać wiosenne prezentacje artystyczne w wykonaniu Tatarskiego Zespołu Taneczno-Wokalnego „Buńczuk”, dzieci z Przedszkola Nr 5 w Sokółce, Uniwersytetu Złotego Wieku z Grodna, Tatarskiego Zespołu Tanecznego z Białorusi, tatarskiego pieśniarza z Litwy oraz Tatarskiego Zespołu Dziecięco-Młodzieżowego „Buńczuk” .
Nie zabraknie również atrakcji warsztatowo-animacyjnych. Animator wiosennie będzie pląsał z dziećmi, a dorosłych czeka trudny wybór między: kącikiem wysiewania ziół a wyplataniem wiosennych wianków, warsztatami kosmetyki naturalnej a warsztatami kuchni tatarskiej. Natomiast na wszystkich będzie czekało sałatkowe zdrowie i tradycyjne tatarskie dania i napoje.

Partnerem organizacyjnym Święta Wiosny „Navruz” jest Muzułmańska Gmina Wyznaniowa Bohoniki. Partnerami medialnymi zostali: sokolka tv, isokolka oraz Nowiny Sokólskie. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Urzędu Miejskiego w Sokółce.

Katarzyna Bułkowska


Zobacz również

Skip to content