Ludzka stopa i samoloty

Centropłat, kadłub, uszy, stateczniki, natarcie i spływ skrzydła – to podstawowe pojęcia związane z budową samolotów, o których to studenci Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego uczyli się na kolejnym wykładzie.

Grupa młodych studentów

Podczas zajęć zmierzyli się z zagadnieniami mechaniki lotu samolotów. Każdy z uczestników miał okazję skleić swój własny samolot i przekonać się czy skrzydła wystarczą aby unosić się w powietrzu. Poznali pojęcie środka ciężkości i empirycznie sprawdzali gdzie powinien on się znajdować by samolot wzbił się w górę. Zajęcia miały za zadanie przybliżyć zagadnienia związane z lotnictwem, propagować zainteresowania techniką, fizyką, modelarstwem a dzięki ich praktycznemu charakterowi, rozwijać umiejętności manualne.

Po kolejnych zajęciach młodzi studenci PUD zrozumieli, że ludzka stopa jest jednym z najważniejszych elementów układu szkieletowego człowieka. Zbudowana jest z 26 kości, 33 stawów i 107 mięśni. To ona przenosi cały ciężar i pozwala na poruszanie się człowieka. Jej kształt i budowa mają wpływ na postawę człowieka. Dzięki niej potrafimy biegać, skakać i grać w piłkę. Co warto wiedzieć o stopach? Dlaczego warto je badać? Jakie są metody badań stóp? To pytania, na które  znaleźli odpowiedzi oglądając prezentację multimedialną i słuchając wykładu.

Magdalena Breńko, SP1
Katarzyna Romanowicz, SP2


Zobacz również

Skip to content