Sokółka jest miastem od 410 lat

28 lutego 1609 roku król Zygmunt III Waza nadał Sokółce prawa miejskie. W czwartek 28 lutego 2019 roku w Sokółce świętowano 410. rocznicę tamtego wydarzenia. Jubileusz odbył się w kinie „Sokół”. Na jubileuszowe obchody zaprosiła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Zdjęcie grupowe

-410 lat to piękna rocznica. To jednocześnie wiele lat ciężkiej pracy wielu pokoleń, żebyśmy mieli takie miasto jak dzisiaj – podkreślił Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk.

Głos zabrał również Poseł na Sejm RP Mieczysław Baszko, który powiedział, że Sokółka jest miastem, o którym zawsze słyszało się i słyszy wiele dobrego.

Urodziny Sokółki zorganizowano w dwóch odsłonach. Adresatami pierwszej byli uczniowie sokólskich szkół podstawowych, natomiast drugiej – starsi mieszkańcy reprezentowani przez dyrektorów instytucji, przedstawicieli stowarzyszeń, duchowieństwa, mundurowych. W ramach jubileuszowych obchodów – po raz pierwszy w historii miasta – zorganizowano Interaktywny Turniej Wiedzy o Sokółce. Ta nowoczesna formuła spotkała się z zainteresowaniem zarówno ze strony młodzieży jak i dorosłych.

W turnieju przewidzianym dla uczniów wystartowały trzyosobowe drużyny z sokólskich: Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2, Szkoły Podstawowej nr 3; a także: Szkoły Podstawowej w Boguszach, Szkoły Podstawowej w Malawiczach Dolnych, Szkoły Podstawowej w Janowszczyźnie, Szkoły Podstawowej w Geniuszach, Szkoły Podstawowej w Starej Rozedrance i Szkoły Podstawowej w Starej Kamionce. W przypadku uczniów turniej rozegrano w kategorii drużynowej i indywidualnej. Liczyła się nie tylko poprawność udzielonych odpowiedzi, ale też czas. Z 21 pytaniami dotyczącymi historii Sokółki najlepiej poradziła sobie drużyna ze Szkoły Podstawowej w Boguszach, która zgromadziła na swoim koncie 1519 punktów. Drugą lokatę zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sokółce z wynikiem 1422 punktów. Trzecie miejsce przypadło w udziale drużynie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sokółce (1224 punkty).

W kategorii indywidualnej zwyciężyła Zuzanna Harasimowicz ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sokółce z wynikiem 1519 punktów. Zaledwie 12 punktów mniej zdobył Damian Lewicki ze Szkoły Podstawowej w Boguszach. Trzecie miejsce na podium zajął Szymon Droździewicz ze Szkoły Podstawowej w Boguszach (1482 punkty).

Laureaci otrzymali jubileuszowe upominki, puchary i dyplomy. Uczniom pogratulował Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk.

Jubileusz uświetnił występ zespołu „Wesołe Sokółczanki” ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Sokółce. Zespół prowadzi Justyna Horsztyńska – Szerejko.

W drugiej odsłonie Interaktywnego Turnieju Wiedzy o Sokółce wystartowały trzyosobowe drużyny: Młodzieżowej Rady Miejskiej w Sokółce, Hufca ZHP w Sokółce, Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Sokółce, Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sokółce, Komendy Powiatowej Policji w Sokółce, Dyrektorów Szkół, Sokólskiego Ośrodka Kultury, Dyrektorów Przedszkoli, Urzędu Miejskiego w Sokółce, Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce, Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Sokółce, Straży Miejskiej w Sokółce oraz Stowarzyszenia Historycznego im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej. W drużynie Urzędu Miejskiego w Sokółce był Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Juchnik.

Podobnie jak uczniowie – dorośli musieli zmierzyć się z 21 pytaniami. Ten turniej rozegrano wyłącznie w kategorii drużynowej. Zwycięzcą została drużyna z Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sokółce, która zgromadziła na swoim koncie 1302 punkty. Drugą lokatę zajęła drużyna z Sokólskiego Ośrodka Kultury z wynikiem 1273 punkty. Trzecie miejsce przypadło w udziale  reprezentantom Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Sokółce.

-Gratuluję wszystkim Państwu wiedzy i zdobytych punktów. Serdecznie dziękuję za wzięcie udziału w turnieju – powiedział Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk.

Na laureatów czekały jubileuszowe upominki, dyplomy i puchary.

Przed publicznością wystąpili: Dziecięcy Zespół Taneczny ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sokółce (prowadzony przez Annę Bednarczyk i Jolantę Gabiniewicz) oraz mażoretki z Miejskiej Orkiestry Dętej w Sokółce (prowadzone przez Magdalenę Breńko i Katarzynę Reszutę).

Wszyscy uczestnicy obchodów zostali zaproszeni na jubileuszowy tort i – z racji przypadającego w tym dniu Tłustego Czwartku – pączki.

W holu kina „Sokół” można było obejrzeć wystawę „Sokółka w starej fotografii”, przygotowaną przez pracowników Muzeum Ziemi Sokólskiej, działającym przy Sokólskim Ośrodku Kultury.

(UM) Fot.: U. Marchiel, M. Bykowski


Zobacz również

Skip to content