Sprawozdanie z wydarzeń w fili bibliotecznej

Zdjęcie grupowe

Pierwszy kwartał roku szkolnego 2018/2019 był niezwykle bogaty w wydarzenia w Fili Bibliotecznej w Starej Kamionce.

We wrześniu bibliotekę odwiedziły dzieci z Zespołu Wychowania Przedszkolnego wraz z wychowawczynią Ewą Lewoniewską. Mali czytelnicy mieli okazję zapoznać się biblioteką oraz z zasadami w niej panującymi. W trakcie zajęć dzieci poznały bohaterów historii Davida McKee „Elmer i melodia”. Po zapoznaniu się z głównym, niezwykłym i kolorowym bohaterem historii – słoniem, każdy uczestnik zajęć wykonał pracę plastyczną przedstawiającą Elmera.

W tym samym miesiącu bibliotekarka Marta Bielska odwiedziła uczniów Szkoły Podstawowej w Starej Kamionce przeprowadzając z nimi poszczególne zajęcia: Klasy I-III wzięły udział w zajęciach, które odbyły się ph. „Ludzie ludziom zgotowali ten los”. W trakcie spotkania uczniowie mogli zapoznać się z literaturą wojenną skierowaną do dzieci. Zajęcia oparte zostały na książce – „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza. Uczniowie wysłuchali fragmentów dotyczących bohaterów książki, wybuchu II wojny światowej oraz tych związanych z osobą Ireny Sendlerowej. Wspólnymi siłami uczniowie odpowiedzieli na pytania: Czym jest miłość oraz czym jest wojna?  Na zakończenie zajęć grupa wykonała pracę plastyczną, którym było drzewko pamięci, składające się z odciśniętych i wyciętych szablonów dłoni każdego z uczestników.

We wrześniu zorganizowano również spotkanie dla uczniów klasy „0” W trakcie zajęć dzieci mogły wysłuchać opowieści pt„ Kto przytuli Misia Tulisia?” Davida Mellinga. Bajka bardzo przypadła do gustu małym uczniom, którzy wsłuchali się w historię o Misiu, który bardzo chciał się przytulić. Książka ukazała jak ważna jest rola przytulania w życiu każdego.  Po zakończeniu czytania dzieci otrzymały rysunek Misia Tulisia, którego pięknie pokolorowały.

W październiku natomiast odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Książka moim przyjacielem”. Tradycyjnie wzięły w niej udział dzieci z Zespołu Wychowania Przedszkolnego z wychowawczynią Ewą Lewoniewską. Spotkanie obyło się pod hasłem: I kudłate i łaciate, pręgowane i skrzydlate i dotyczyło obchodzonego niedawno Dnia Zwierząt. Z tej okazji przedszkolaki spotkały się z królem wszystkich zwierząt – lwem. W wielkim skupieniu wysłuchały opowiadania Helen Stephens pt.: „Jak schować lwa?”
Kiedy dzieci przekonały się, że lepiej lwa nie trzymać w domu, każde z nich wykonało swojego własnego, kudłatego przyjaciela. Do wykonania pracy plastycznej posłużyły nam piękne jesienne liście.

natomiast  klasa „0” w tym miesiącu obchodziła Światowy Dzień Origami. Dzieci miały okazję, wysłuchać kilku wierszy o tematyce jesiennej, autorstwa Anny Bayer. Kolejnym utworem był „Entliczek-pentliczek” znany i lubiany przez wszystkie dzieci. Z wielką radością przypomniały sobie historię o robaczku i jabłuszku, która była doskonałym wprowadzeniem do zadania plastycznego, które na nich czekało. Z okazji Światowego Dnia Origami, każde dziecko miało okazję samodzielnie wykonać pracę inspirowaną wierszem. Było to jabłuszko origami, pomysłu Pani Elżbiety Janikowskiej – autorki książek dla najmłodszych.

6 listopada 2018 r. bibliotekarka Filii Bibliotecznej w Starej Kamionce Marta Bielska na specjalne zaproszenie, odwiedziła dzieci z klasy „0” tutejszej Szkoły Podstawowej. Wspólnie z małymi uczniami i Panią Anną Edytą Rećko świętowano obchodzony w listopadzie „Dzień Postaci z Bajek”. W trakcie zajęć dzieci wzięły udział w wielu atrakcjach przygotowanych specjalnie na tę okazję. Był m.in. quiz ze znajomości bajek rozwiązywany przy pomocy tablicy interaktywnej. Miały okazję obejrzeć książki przyniesione przez Panią bibliotekarkę z lubianymi przez wszystkie dzieci postaciami. Nie obyło się również bez czytania. W trakcie zajęć plastycznych wielką radość wywołała w dzieciach możliwość wykonania zakładek z lubianymi bohaterami – Minionkami.

Ostatnim listopadowym wydarzeniem było spotkanie z cyklu „Książka moim przyjacielem”, które odbyło się ph. Proszę państwa, oto miś i poświęcone zostały pluszowym przyjaciołom, których święto obchodzić będziemy 25 listopada.
Dzieci z uwagą wysłuchały opowiadania biblioterapeutycznego „Szaruś – mały miś polarny” autorstwa Marty Stankiewicz. Z bajki dzieci dowiedziały się, że nie ważny jest wygląd zewnętrzny drugiego człowieka ale to jaką jest osobą. Przedszkolaki dzięki bajce zmierzyły się, z tak trudnymi zagadnieniami jak inność czy brak akceptacji w grupie. Po rozmowie o treści bajki, dzieci przystąpiły do wykonania pracy plastycznej, którą był miś. Kolorowankę utworzyły z dwóch technik: wydzieranki oraz malowania farbami. Misie zostały w bibliotece tworząc piękną dekorację.

Serdecznie dziękujemy dyrekcji, nauczycielom i uczniom SP w Starej Kamionce oraz Wiejskiemu Klubowi Kultury, w którego pomieszczeniu odbyła się część zajęć.

Marta Bielska
Biblioteka Publiczna w Sokółce
Filia Biblioteczna w Starej Kamionce

Zobacz również

Skip to content