Bądźmy dumni, że jesteśmy Polakami!

Pod Pomnikiem Marszałka Piłsudskiego w Sokółce zgromadzili się uczestnicy obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, jakie zorganizowano w niedzielę 11 listopada 2018 roku. Uroczystość rozpoczęło wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”.

Pomnik Marszałka Piłsudskiego w Sokółce

Sokólskie obchody Święta 11 Listopada rozpoczęło nabożeństwo w intencji Ojczyzny, jakie odprawiono w Cerkwii pw. św. Aleksandra Newskiego. W tej samej intencji modlili się uczestnicy nabożeństwa w meczecie w Bohonikach. O godz. 10 w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego rozpoczęła się msza z udziałem pocztów sztandarowych. Przewodniczył jej Dziekan Dekanatu Sokólskiego ks. Stanisław Gniedziejko. Po mszy uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wśród zgromadzonych wokół pomnika była Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska wraz z Zastępcą Burmistrza Sokółki Adamem Kowalczukiem.

-Czas wolności jest czasem niezwykłym. Wolność trzeba cenić, o wolności trzeba pamiętać, wolność trzeba kochać – powiedziała do zebranych Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska. – Niedawno rozmawiałam z ponad 100-letnią staruszką z terenu sokólskiej gminy, która powiedziała mi, że wolność to taka rzecz, która jest nam dana nie na zawsze i wolność doceni ten, kto ją stracił – dodała w swoim przemówieniu Pani Burmistrz. – Prawdziwy Polak umie się zachować i wie, co ma robić. Jeżeli przyszłoby nam walczyć o Ojczyznę, każdy z nas stanąłby w pierwszym szeregu i to jest godna postawa. Bądźmy dumni, że jesteśmy Polakami! – podkreśliła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Kolejnym punktem uroczystości był Apel Poległych i złożenie wieńców pod pomnikiem.

Obchody 100-lecia niepodległości uświetnił występ Powiatowej Młodzieżowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół w Suchowoli oraz Powiatowego Chóru Młodzieżowego z Sokółki.

Przy okazji tej rocznicy, warto przypomnieć, że od 1772 roku, czyli od Pierwszego Rozbioru Polski do dziś, minęło 246 lat. W tym okresie mieliśmy zaledwie 50 lat wolności! Najpierw 21 lat w okresie międzywojennym i teraz – od 1989 roku do dziś 29 lat.

(UM) Fot.: D. Biziuk, Ewa Bieszczad

Skip to content