Zaproszenie na zawody latawcowe

Latawiec płaski

Stowarzyszenie Historyczne im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej w Sokółce, Burmistrz Sokółki oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokółce zapraszają na konkurs latawcowy ph. „Głowy do góry”, który odbędzie się 17 listopada 2018 r. na Stadionie Miejskim OSiR, przy ul. Mariańskiej 31 w Sokółce.

Celem konkursu jest wykonanie techniką dowolną latawców, ich prezentacja oraz lot. Konkurs skierowany jest do uczestników w kategoriach wiekowych:

– do 7 lat (młodzik) dzieci w wieku przedszkolnym;

– od 7 do 14 lat (mł. junior) młodzież w wieku szkół podstawowych;

– od 14 do 18 lat (st. junior) młodzież w wieku szkół średnich;

– rodziny – open.

Instrukcja wykonania latawca

  • Należy przygotować dwie listewki sosnowe o wymiarach przekroju poprzecznego 6×10 mm (lub 7x7mm) i długości 900 mm ( lub 800 do 1200mm).
  • Na końcach listewek w odległości około 10 mm od końców robimy pilniczkiem niewielkie nacięcia jak na rysunku. Służą one do lepszego zamocowania sznurka.
  • Krzyżujemy obie listwy pod kątem prostym i dokładnie na środku obwiązujemy je sznurkiem, zalewając miejsce styku dowolnym klejem.
  • Końce listew łączymy sznurkiem, obwiązując go wokół listewki i również wzmacniając odrobiną kleju. Podczas tej pracy trzeba zwracać uwagę, aby wszystkie boki utworzonego kwadratu były równe i wszystkie kąty były proste. Sznurka nie naciągamy zbyt silnie, aby nie zniekształcić listewek.
  • Gotowy szkielet kładziemy na arkuszu czystego cienkiego papieru pakunkowego i zaznaczamy ołówkiem obrys latawca. Do tego obrysu musimy dodać jeszcze 10 do 20 mm jako zakładkę. Wycinamy papier , kładziemy nań szkielet latawca, smarujemy klejem do papieru zakładki, dokładnie je zginamy i przyklejamy.
  • Z pozostałego arkusza lub z kolorowych gazet wycinamy 30 kartek o wymiarach 150 x200 mm , składamy następnie każdą kartkę w harmonijkę i przez środek przewiązujemy sznurkiem .
  • Sporządzenie uzdy. Do końców trzech listewek przywiązujemy sznurki o długości 1000 mm. Wolne końce bierzemy razem i tak dobieramy ich długości by latawiec był ustawiony pod kątem 25-30 stopni do podłoża. Po ustaleniu uzdy sznurki wiążemy razem.
  • Do wolnego końca latawca dowiązujemy ogon.

DO POBRANIA: Regulamin konkursu

Krzysztof Oszer

Skip to content