Spotkania patriotyczne z przedszkolakami

Biblioteka Publiczna w Sokółce w październiku rozpoczęła cykl spotkań o charakterze patriotycznym skierowanych do dzieci z sokólskich przedszkoli. W ciągu miesiąca bibliotekarki przeprowadziły zajęcia z wykorzystaniem doskonale już znanego małym czytelnikom teatrzyku Kamishibai, który jest atrakcyjną i lubianą przez dzieci metodą kształtującą ich kulturę czytelniczą.

Przedszkolaki

Tym razem drewniana “magiczna walizka” pomogła opowiedzieć dzieciom “Legendę o Lechu, Czechu i Rusie” oraz “Legendę o Smoku Wawelskim”. Utwory te, będące pierwszym elementem folkloru i tradycji, z którym spotykają się najmłodsi, zostały przedstawione w nowej, ciekawej formie, która zyskała sympatię i duży entuzjazm. Dzieci podczas zajęć poznały historię polskich symboli narodowych takich jak godło, flaga, hymn, rozmawiały o Polsce, jej stolicy, rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz o tym, co to znaczy być Polakiem. Rozmowy były impulsem do stworzenia ciekawych prac plastycznych. Kreatywności najmłodszym nie zabrakło i powstały papierowe orzełki oraz ziejące ogniem smoki.  Sprytem wykazali się również układając patriotyczne puzzle. Wesołe i kreatywne zajęcia plastyczne przeplatane były twórczymi zabawami ruchowymi, m.in. grą „Flagi na wietrze”.

Najważniejszym celem przyświecającym organizatorom było budzenie postawy szacunku i przywiązania do symboli narodowych, zapoznanie z barwami flagi narodowej, oraz promocja czytelnictwa. Wizyty bibliotekarek w sokólskich przedszkolach były kolejnym elementem projektu ph. Biblioteka dla Niepodległej realizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Sokółce, a dofinansowanego z programu Działaj Lokalnie XI 2018, współfinansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności realizowany przez Fundację SFL i Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Kolejne równie ciekawe wydarzenia jeszcze przed nami.

(EK) Biblioteka Publiczna w Sokółce

Skip to content