XVI Koncert Młodych Talentów

„Talent polega na połączeniu siły twórczej ze zdolnością wykonawczą.”
(Honore de Balzac)

17 maja 2018 roku mieliśmy możliwość podziwiania spójności sił twórczych i zdolności wykonawczych podczas Koncertu Młodych Talentów. Uroczystość, która odbyła się w Szkole Podstawowej nr 1 im. A. Mickiewicza w Sokółce, miała szczególny wymiar. Stanowiła element uświetniający obchody 100-lecia istnienia szkoły. Nic więc dziwnego, że z tej okazji swoje szczególne uzdolnienia prezentowała liczna grupa uczniów.

Zdjęcie grupowe

W niezwykle ciekawych układach tanecznych wystąpiły dwie grupy mażoretek, prowadzone przez panie Magdalenę Breńko i Katarzynę Reszuta, zespół taneczny od 10 lat prowadzony przez panią Małgorzatę Kasperuk, w skład którego wchodzą uczennice klas IV-VII oraz formacja taneczna „Kadryl”, doskonaląca swoje umiejętności taneczne pod okiem instruktorów: pani Karoliny Poniatowicz i pana Adama Jabłońskiego. Gromkie brawa zebrały też uczennice klasy III C, które swój występ taneczny przygotowały pod kierunkiem pani Ewy Waraksy. Nietypowy taniec freestylowy, tzw. shuffle dance zaprezentowały Oliwia Sołowiej i Emilia Narbutt. Podziw zebranych na sali gimnastycznej widzów wzbudził występ uroczej pierwszoklasistki – Aleksandry Stupak, która zaprezentowała taniec z baletu „Dziadek do orzechów”, przygotowany pod kierunkiem choreografki Opery i Filharmonii Podlaskiej, pani Hanny Mocarskiej.

Rodzice, nauczyciele i uczniowie z uwagą słuchali przepięknych występów wokalnych. Przed publicznością wystąpiły: Olga Kozakiewicz, Agnieszka Tryzna i Magdalena Makara, Aleksandra Fiedziukiewicz i Natalia Dzienis, Aleksandra Krawel, Jolanta Winiarska i Hanna Winiarska oraz Aleksandra Zalewska. Trema obca była także najmłodszym artystkom – dziewczynkom z klasy 0, które z dziecięcą radością i wdziękiem wykonały dwie piosenki: „Jesienny kujawiaczek” i„Święta, biją dzwony”.

Podczas koncertu nie zabrakło popisów gry na instrumentach muzycznych. Utwór Franza Schuberta „Ave Maria” na skrzypcach zagrała Natalia Górska, a jej siostra – Emilia wykonała na pianinie „Kołysankę” Samuela Majkapara. Natomiast Martyna Aniśko zachwyciła wszystkich grą na waltorni. Koncert Młodych Talentów uświadomił wszystkim, że sport to także rodzaj sztuki. Pokaz narodowej, koreańskiej sztuki walki taekwon-do, zaprezentowany przez grupę uczniów szkoły trenujących pod okiem pana Tomasza Leszkowicza, był niezwykle atrakcyjny i nietuzinkowy. Niezwykłości ćwiczeniom sportowym dodawały komendy podawane w języku koreańskim. Przed publicznością popisywała się też w układzie akrobatycznym młoda gimnastyczka, Marlena Ochrymiuk.

Wielką niespodzianką okazał się występ absolwentów naszej szkoły, którzy prezentowali swoje umiejętności artystyczne podczas wcześniejszych edycji Koncertu Młodych Talentów. Utalentowane licealistki – Weronika Słoma i Gabriela Sujeta wykonały utwór „Exs and Ohs”, a na gitarze akustycznej akompaniował im student III roku Politechniki Białostockiej – Karol Sujeta. Natomiast uczeń II LO w Białymstoku – Tymoteusz Sarosiek zaprezentował wiersz J. Tuwima „Nauka”.

Na zakończenie koncertu wystąpili uczniowie klas I-III należący do zespołu tańca ludowego, który od wielu lat prowadzony jest przez panią Annę Bednarczyk. Brawom i owacjom na stojąco nie było końca.

Podziw i słowa uznania wszystkim wykonawcom wyraził pan Adam Kowalczuk, zastępca Burmistrza Sokółki i wręczył pamiątkowe statuetki. Młodzi artyści i sportowcy otrzymali także dyplomy uznania od prezesa Stowarzyszenia „Uśmiech Dziecka”, które w ramach realizacji projektu „Bawmy się razem” współfinansowało Koncert Młodych Talentów. Na zakończenie warto przytoczyć jeszcze jeden cytat:

„Talent jest jak kawałek szlachetnego, ale surowego metalu; dopiero pilna praca go obrobi i wartość mu wielką nadaje” (Stanisław Staszic)

Koncert Młodych Talentów w SP1 w Sokółce wyraźnie pokazuje, że ta placówka oświatowa stwarza doskonałe możliwości do rozwijania różnorodnych uzdolnień dzieci i młodzieży.

Elżbieta Olechno, SP1

Skip to content