Roboty w sokólskich przedszkolach

Baner z logówkami

Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska w ramach projektu „Nowoczesne przedszkole”, który współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, w dniu 13 kwietnia 2018 r. przekazała do pięciu sokólskich przedszkoli 25 robotów typu Photon, 25 tabletów, scenariusze zajęć oraz piankowe maty do prowadzenia warsztatów z programowania z dziećmi w wieku przedszkolnym. Zakupione pomoce kosztowały 28 750 zł – całość została pokryta z dofinansowania unijnego.

Zdjęcie grupowe

Photon to robot, który pomaga stawiać pierwsze kroki w świecie programowania, z którym przygodę mogą zacząć już 3-latki. Do sterowania robotem została zaprojektowana aplikacja obejmująca trzy poziomy A,B,C przeznaczone dla użytkowników o różnych umiejętnościach. Propozycje zabaw i aktywności sprawdzą się zarówno dla 3-latków, jak i 6-latków. Tematyka scenariuszy np. zasady bezpiecznego zachowania się w ruchu drogowym, numery alarmowe, pory roku, pogoda, bajki, liczenie, została tak dobrana, by była jak najbardziej uniwersalna, odwoływała się do wiedzy dzieci. Komplet scenariuszy jest kursem programowania robota oraz zbiorem przykładowych sytuacji edukacyjnych, w których wykorzystanie robota wzbogaci zajęcia w przedszkolu. Photon „rośnie” wraz z dzieckiem, które odkrywa coraz to nowe umiejętności robota.

W najbliższym czasie zaplanowane jest szkolenie pt. „Jak uczyć programowania w przedszkolu”, w którym uczestniczyć będą nauczyciele z pięciu przedszkoli.

Projekt realizowany jest w sokolskich przedszkolach od 1 września 2017 roku, uczestniczy w nim 520 dzieci w wieku 3-6 lat. Wartość projektu to 415 004,95 zł, dofinansowanie unijne 350 652,51 zł a wkład własny Gminy Sokółka wynosi 64 352,44 zł (w tym rzeczowy koszt utrzymania sal przedszkolnych).

Referat Oświaty

Skip to content