Pomysł na nowy szlak

Połączy Białystok, Wasilków, Sokółkę, Różanystok i Suchowolę. Właśnie przez te miejscowości ma przebiegać tworzony właśnie szlak pielgrzymkowy. Z inicjatywą jego powstania wyszła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

W środę 11 kwietnia 2018 roku Burmistrz Ewa Kulikowska zaprosiła na spotkanie dotyczące tego zagadnienia. Odbyło się ono w Sokólski Ośrodku Kultury.

Spotkanie

W spotkaniu uczestniczyli: Burmistrz Sokółki wraz z Zastępcą Adamem Kowalczukiem, Zastępca Burmistrza Dąbrowy Białostockiej Artur Gajlewicz, Proboszcz Parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli ks. Tomasz Małyszko, Paweł Jessa z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Edyta Mozyrska  z Urzędu Miejskiego w Białymstoku, Małgorzata Masłowska i Zuzanna Pogorzelska z Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz pracownicy Urzędu Miejskiego w Sokółce – Krzysztof Sarosiek, Katarzyna Klimowicz – Kułak i Dorota Biziuk.

Pani Burmistrz poinformowała, że od dawna dostrzegała potrzebę utworzenia Szlaku Pielgrzymkowego, który przebiegałby przez Sokółkę. Z tą inicjatywą zgłosiła się do poprzedniego Arcybiskupa Metropolity Białostockiego Edwarda Ozorowskiego. Pomysł Pani Burmistrz zyskał też akceptację ze strony nowego Arcybiskupa Metropolity Białostockiego Tadeusza Wojdy. Pomysł ten omawiała również  z Marszałkiem Województwa Podlaskiego Jerzym Leszczyńskim, który też widzi potrzebę utworzenia takiego szlaku.

-Ruch pielgrzymkowy powinien zostać usystematyzowany. Trzeba pamiętać, że Sokółkę (miejsce Cudu Eucharystycznego z 2008 roku – przyp. red.) odwiedza rocznie ponad 100 tysięcy pielgrzymów. Przyszły szlak musi zostać odpowiednio oznakowany. W tej kwestii widziałabym rolę samorządów. To właśnie samorządy mogłyby ponieść wydatki związane z oznakowaniem szlaku, czy też np. wydania wspólnej ulotki, informatora – powiedziała Burmistrz Sokółki.

Propozycja Pani Burmistrz spotkała się z akceptacją ze strony wszystkich uczestników spotkania. Małgorzata Masłowska i Zuzanna Pogorzelska z Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej poinformowały, że nowy szlak wpisywałby się doskonale w projekt, który będzie realizowany przez PROT.

-Chcemy wydać ulotki zawierające pakiet informacji niezbędnych dla każdego turysty pielgrzymkowego – powiedziały pracownice PROT.

Burmistrz Ewa Kulikowska poprosiła o zgłaszanie propozycji na nazwę Szlaku Pielgrzymkowego. Uczestnicy spotkania stwierdzili, że najlepiej brzmi nazwa zgłoszona przez Panią Burmistrz – Szlakiem „Sanktuariów Serc”.

Kolejne spotkanie na temat Szlaku Pielgrzymkowego odbędzie się jeszcze w kwietniu w Kurii Metropolitalnej w Białymstoku, gdzie pomysł ten będzie szerzej omawiany.

(UM) Fot.: D. Biziuk

Skip to content