ZSR w Sokółce w II etapie olimpiady ZUS

16 marca 2018 r. w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku odbył się wojewódzki etap olimpiady ph. „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. To już IV edycja w ramach programu edukacyjnego „Lekcje z ZUS” skierowanego do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Na terenie województwa podlaskiego do II etapu zakwalifikowało się 10 zespołów.

Zespół ZSR w Sokółce

Licealiści uczyli się o celowości ubezpieczeń społecznych, ich rodzajach, przysługujących świadczeniach, polskim systemie emerytalnym oraz rejestracji firmy i obowiązkach przedsiębiorcy. Dzięki przeprowadzonym lekcjom uczniowie zdobywali wiedzę, która jest również przydatna dla osób, które niebawem wkraczają na rynek pracy.W etapie wojewódzkim wzięły udział trzyosobowe zespoły ze szkół wyłonionych w pierwszym etapie. Ostatnia część to ogólnopolski finał w Centrali ZUS w Warszawie.

Najlepsi okazali się uczniowie z Zespołu Szkół Rolniczych Im. mjr Henryka Dobrzańskiego – Hubala w Sokółce Ogromne gratulacje półfinalistom. Kolejny III etap olimpiady odbędzie się 26 kwietnia 2018 r. w Centrali ZUS w Warszawie. Podczas finału o zwycięstwo walczą najlepsze zespoły z całego kraju. Laureaci Olimpiady otrzymają bardzo atrakcyjne nagrody.

W etapie wojewódzkim każdy zespól musiał rozwiązać test wielokrotnego wyboru zawierający 25 pytań. Za prawidłową odpowiedź przysługiwał 1 punkt. W sytuacji, gdy zespoły uzyskałyby taką samą liczbę punktów i nie można będzie nominować jednego zwycięzcy, o pierwszym miejscu w etapie wojewódzkim decyduje kolejność zakończenia testu przez zespół. Taka sytuacja zdarzyła się w tym roku. Dwie szkoły otrzymały identyczna liczbę punktów. O zwycięstwie zadecydował czas a konkretnie: 1 minuta 38 sekund. O tyle szybsze były uczennice ZSR w Sokółce od licealistek z ZSHE w Białymstoku.

Aby zwyciężyć i zakwalifikować się do finału nie wystarczy wiedza ogólna, gdyż pytania były bardzo szczegółowe. Czas jakim dysponowali nasi olimpijczycy to 30 minut. Wszyscy uczestnicy otrzymali w ramach podziękowania za udział drobne upominki, a zwycięzcy prezenty w postaci głośników bezprzewodowych.

Katarzyna Krupicka
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
województwa podlaskiego

Skip to content