Nasze narciarki z brązowymi medalami Mistrzostw Polski!

W dniach 12-15 marca 2018 roku SkiTeam Sokółka (SP Malawicze i SP Stara Kamionka) w dziewięcioosobowym składzie uczestniczył w Mistrzostwach Polski Szkolnego Związku Sportowego w biegach narciarskich, które odbyły się w Białce Tatrzańskiej.

SkiTeam Sokółka 2018

W zawodach rywalizowało ponad czterysta najlepszych zawodników i zawodniczek z narciarskich szkół sportowych, szkół mistrzostwa sportowego roczników 2008-2002, wyłonionych z mistrzostw poszczególnych województw.

Zawody odbyły się przy bardzo dobrych warunkach śniegowych, choć na sztucznym śniegu i w dodatniej temperaturze powietrza. Narciarskie zmagania odbyły się stylem klasycznym i dowolnym na dystansach od 1 do 5 km. Rozegrano również biegi sztafetowe 4 x 2 km.

Nasze narciarki dość dobrze poradziły sobie w biegu stylem klasycznym. Najlepiej wypadła Ela Łowczecka (z klasy V), która wywalczyła 11 miejsce. Magda Ignatowicz (kl. VI) zajęła 14 lokatę, Kasia Rećko (kl. V) była 17, Zuzia Czabatorowicz (kl. VI) zajęła 21 miejsce, Kamila Rećko (kl. II PG) 22 , Julka Zajczyk (kl. VII) 24, zaś Weronika Czeremcha (kl. VII) zajęła 27 a najmłodsza Maria Borys (z klasy III) 34 miejsce.

Drugi dzień  narciarskich zmagań stał pod znakiem biegów techniką dowolną na 2, 3 i 5 km. W tym dniu dobrze wypadły nasze zawodniczki. Ela Łowczecka w klasach piątych wywalczyła tytuł V -wice Mistrzyni Polski w biegu na 3 km. Kasię Rećko, która pomyliła trasę niestety zdyskwalifikowano, a szkoda, gdyż tempo jej biegu wskazywało na pierwszą czwórkę w rankingu. Natomiast o czołową dziesiątkę świetnie powalczyła Magda Ignatowicz, która w biegu klas VI na 3,6 km wywalczyła 9 lokatę. W tej samej kategorii wiekowej Zuzię Czabatorowicz sklasyfikowano na 14 miejscu. W kategorii klas VII tym razem świetnie pobiegła Julka Zajczyk, która  na dystansie 5 km dzielnie powalczyła o 17 miejsce wśród najlepszych narciarek w Polsce. Weronika Czeremcha po wyczerpującym biegu metę przekroczyła jako 29 zawodniczka. Tą samą lokatę zajęła Maria Borys startująca z czwartymi klasami na dystansie 2 km.

To, co stało się w trzecim dniu zmagań narciarskich przeszło wszelkie oczekiwania. Po raz pierwszy w historii sokólskiego narciarstwa brązowy medal Mistrzostw Polski Szkolnego Związku Sportowego w biegach narciarskich sztafetowych 4 x 2 km w Białce Tatrzańskiej 2018 wywalczyły narciarki z nizin – SkiTeam Sokółka. Po wręcz morderczej walce wyczynu tego dokonały: Ela Łowczecka, Zuzia Czabatorowicz, Magda Ignatowicz i Kasia Rećko. Do złota zabrakło tylko 1 minuty zaś do srebra 40 sekund. Nasza sztafeta uległa jedynie sztafecie z Tomaszowa Lubelskiego i Szkole Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem. Wystartowało 11 najlepszych sztafet. Brawo dziewczęta!

To osiągnięcie – medal Mistrzostw Polski w biegach narciarskich – jest zasługą bardzo ciężkiej pracy narciarek na obozach letnich w Szelmencie i nad Zlewem Siemianówka (okres przygotowań na nartorolkach) , zimowym obozie przygotowawczym w Czechach na początku grudnia, w narciarskich startach w Tomaszowie Lubelskim i Białymstoku oraz dzięki bieżącemu przygotowaniu techniczno-wytrzymałościowo-szybkościowemu na treningach odbywających się na sztucznie przygotowanej trasie narciarskiej w Lesie Pietrasze w Białymstoku. Posiadane środki finansowe, sprzęt narciarski i jakość smarów narciarskich w znaczący sposób uniemożliwia rywalizację z najlepszymi. Taką barierą jest też brak sprzętu naśnieżającego (armatka śnieżna), dzięki której możliwe byłoby przygotowanie trasy biegowej w przypadku braku naturalnego śniegu w celu zapewnienia płynności treningu. Spełnienie powyższych warunków dałoby szansę rywalizacji z najlepszymi o mistrzowskie tytuły.

Wyjazd na Mistrzostwa Polski do Białki Tatrzańskiej był możliwy dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miejskiego w Sokółce, wsparciu pani Burmistrz Sokółki Ewy Kulikowskiej oraz finansowemu wsparciu radnego Rady Miejskiej w Sokółce, pana Karola Puszko. Za udzieloną pomoc zawodniczki i trener SkiTeam Sokółka serdecznie dziękują.

Piotr Zaręba

Skip to content