Start sokólskich narciarek w Mistrzostwach Polski UKS

W dniach 16-18 lutego 2018 r. na trasach biegowych Siwej Doliny w Tomaszowie Lubelskim odbyły się Mistrzostwa Polski Seniorów, Młodzików oraz Mistrzostwa Polski Uczniowskich Klubów Sportowych w narciarstwie biegowym. 

Narciarka

Organizator dobrze przygotował bardzo trudną i wymagającą trasę o długości pętli 2500 metrów, z licznymi zakrętami, zjazdami i ostrymi podbiegami. W trzydniowych, narciarskich zmaganiach startowano na dystansie 2500 i 5000 metrów stylem klasycznym i łyżwowym oraz rozegrano biegi sztafetowe. Łącznie na starcie wystartowało blisko czterystu najlepszych zawodników z kilkudziesięciu klubów narciarskich z całej Polski. Wśród nich nie zabrakło też i naszych młodych zawodniczek z UKS Orliki w Starej Kamionce i UKS Start w Malawiczach Dolnych.

Nasze narciarki startowały tylko techniką dowolną. Najlepiej spisała sie Elżbieta Łowczecka, która w biegu dowolnym na 2,5 km wywalczyła bardzo dobrą, 12 lokatę. Również świetnie pobiegła Kasia Rećko, którą sklasyfikowano na 15 pozycji. W tej kategorii wiekowej (rocznik 2006-2007-2008) wystartowało 35 zawodniczek. Równie dobrze wypadły starsze narciarki. Najlepsze miejsce w biegu na 2,5 km zajęła Julka Zajczyk, która wywalczyła 29 miejsce. Natomiast Magdalenę Ignatowicz sklasyfikowano na 37 pozycji, Zuzię Czabatorowicz na 41 zaś Weronikę Czeremcha na 46 miejscu. Ewa Rećko na metę dotarła jako 52 zawodniczka. W tej najliczniejszej kategorii wiekowej (rocznik 2004-2005) startowało 57 zawodniczek.

Mimo, że wyniki naszych sokólskich narciarek nie wyglądają imponująco, to pocieszające jest, że dziewczynki mogły rywalizować z najlepszymi narciarkami w Polsce trenującymi w narciarskich szkołach sportowych oraz Szkołach Mistrzostwa Sportowego. Zawodniczki z naszych klubów do końca nawiązywały sportową walkę z rywalkami, jednak dotychczasowy brak odpowiednich warunków śniegowych na naszym terenie oraz kilkukrotne odwoływanie wszystkich zawodów narciarskich w regionie północno-wschodnim (Bieg Jaćwingów, Ski Tour Augustów, Puchar Bieguna Zimna w Szelmencie, Bieg Hubala, Puchar Dyrektora ZSS w Supraślu, Bieg Piski o Puchar Jabłoni) skutecznie uniemożliwił dobre przygotowanie zawodniczek do walki o czołowe lokaty na arenie krajowej.

Uczestnicy wyjazdu na Mistrzostwa Polski UKS-ów do Tomaszowa Lubelskiego serdecznie dziękują panu Staroście Piotrowi Rećko za okazaną pomoc w wyjeździe na tą ważną imprezę narciarską i możliwość startowania z najlepszymi zawodnikami w kraju.

Piotr Zaręba

Skip to content