To miejsce jest pełne nadziei

Uroczystości 2017

Archidiecezjalny Dzień Eucharystii odbył się w Sokółce 1 października 2017 roku. Uroczystościom zorganizowanym na placu przed kościołem pw. św. Antoniego Padewskiego przewodniczył abp Tadeusz Wojda. Wzięła w nich udział Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Dzień Eucharystii połączono z obchodami 6. rocznicy przeniesienia Cząstki Ciała Pańskiego do kaplicy Matki Bożej Różańcowej w kolegiacie pw. św. Antoniego. Odprawiona pod przewodnictwem arcybiskupa msza zgromadziła setki wiernych.

-Jestem tu po raz pierwszy oficjalnie, ale wcześniej byłem już tutaj cztery razy. To jest miejsce, które mnie pociąga. Kapłaństwo związane jest z Eucharystią, dlatego zawsze spotkanie z Jezusem Eucharystycznym powinno być głębokim przeżyciem. Dlatego dla mnie jest to wyjątkowe miejsce, tym bardziej, że Jezus zostawił nam swój widzialny znak w postaci cząstki swojego serca w agonii – serca, które z miłości za nas cierpi i w każdej Eucharystii obumiera za nas na krzyżu – powiedział w kazaniu abp Tadeusz Wojda.

W darach ołtarza Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska przekazała naczynia liturgiczne i kosz żółto – czerwonych kwiatów.

Po komunii, kanonicy kolegiaty sokólskiej przenieśli Najświętszy Sakrament i Kustodię z Cząstką Ciała Pańskiego na ołtarz polowy przez kościołem. Po wspólnej adoracji abp Tadeusz Wojda udzielił zebranym uroczystego błogosławieństwa.

O muzyczną oprawę liturgii zadbali członkowie chóru akademickiego Uniwersytetu w Białymstoku pod dyrekcją Edwarda Kulikowskiego, chór Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku, Miejska Orkiestra Dęta z Sokółki, a także schola z parafii pw. św. Antoniego Padewskiego.

Corocznie do sokólskiej świątyni, w której dziewięć lat temu miał miejsce Cud Eucharystyczny, przyjeżdżają tysiące pielgrzymów. Proszą o łaskę uzdrowienia, nawrócenia, naprawy życia rodzinnego, łaskę poczęcia dziecka…

(UM) Fot.: D. Biziuk


Zobacz również

Skip to content