Regaty nad Jeziorem Wigry

Regaty na jez. Wigry

W dniach 26-27 sierpnia 2017 r. nad jeziorem Wigry, w porcie Bryzgiel, odbyły się XX Otwarte Regaty o Puchar Prezesa firmy „FORTE” S.A.

Żeglarze licznie zawitali do zaprzyjaźnionego portu (ponad 100 osób). Załogi zjechały z wielu zakątków Polski. W porcie można było zaobserwować piękny widok – las masztów. Regaty zostały rozegrane w trzech klasach: Omega Standard (16 jachtów), Mikro (6 jachtów) i Jachty Kabinowe (11 jachtów).

W sobotę wiatr miał siłę od 3, w porywach do 5 w skali Beauforta. Miały miejsce dwie wywrotki i kilka stłuczek. Walka była bardzo do ostatniego wyścigu. Rozegrano 4 wyścigi. Niestety w 2 biegu załoga  „Białej Perły” miała awarie co wyeliminowało jacht z dalszych wyścigów. Wieczorem udało się naprawić usterkę. Po pływaniu odbył się koncert szantowy połączony z ogniskiem żeglarskim. Śpiew i zabawa trwała do białego rana, choć nie można było zapominać że w niedzielę trzeba ruszać do dalszej walki.

W niedzielę został rozegrany jeden wyścig. Wiatr był słabszy niż w dniu poprzednim. Niestety przed startem zaczął padać deszcz, który towarzyszył żeglarzom do godziny 13. Niektórzy twierdzą że to taki niedzielny zwyczaj w Bryzglu. Wyniki sokólskich załóg:

  • „A-037” – Wojciech Dziurdź, Katarzyna Czarniecka, Adam Dziurdź – miejsce 3
  • „Biała Perła” – Przemysław Brzeziński, Antoni Brzeziński, Przemysław Lewosz – miejsce 16
  • „Elm@” – Marek Lewosz, Daniel Wadejko, Brunon Kieda – miejsce 11

Następnym punktem regat był „Bieg Samotników” ku pamięci żeglarzy, którzy odeszli na wieczną wachtę. Szczególną intencją, tych którzy odeszli, objął w tym roku Komandor Klubu Żeglarskiego „KAMENA” swoich kolegów żeglarzy z Klubu Żeglarskiego „ŻAGIEL” Sokółka, Klubu Wodnego PTTK Suwałki, Klubu Wodnego HAŃCZA. Wystartowało ośmiu sterników. Nasz klub dzielnie reprezentowały 3 załogi.

Po dwóch dniach wyścigów Wojciech Dziurdź zajął 5 miejsce w klasie Omega Standard (startowało 16 jachtów).

Na koniec imprezy nastąpiło uroczyste wręczenie pucharów i nagród. Wszystkim serdecznie gratulujemy i serdecznie dziękujemy za gościnę dla Przyjaciół z Klubu Żeglarskiego „KAMENA”! Ahoj!

Klub Żeglarski „ŻAGIEL” Sokółka

Skip to content