Sto lat Pani Stefanii

Błogosławieństwa Bożego, uśmiechu, szczęścia, radości każdego dnia oraz wszelkiej pomyślności życzyła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska dla Pani Stefanii Lenkiewicz, która 28 lutego 2017 roku dołączyła do grona stulatków.

Sto lat! Pani Stefanio

Pani Stefania Rochalska urodziła się 28 lutego 1917 roku w Popławcach koło Kuźnicy. Miała siedmioro rodzeństwa. Jej rodzice prowadzili gospodarstwo rolne. Bracia i siostry Pani Stefanii rozjechali się po całej Polsce. Ona – przed II wojną światową – pojechała do Grodna, gdzie pracowała jako pomoc domowa. Potem wróciła do Popławiec, gdzie w 1947 roku wyszła za mąż za swojego sąsiada – Feliksa Lenkiewicza. Małżonkowie doczekali się czterech córek (jedna zmarła jako dziecko).

Pani Stefania razem z mężem pracowała na gospodarce. Przeżyli razem 39 lat. Pan Feliks zmarł w 1986 roku. Rok później Pani Stafania przeprowadziła się do Sokółki, gdzie mieszka do dzisiaj z córką Ireną. Kobieta doczekała się sześciu wnuków i 12 prawnuków.

– Mama zawsze uwielbiała czytać książki. Ma sporządzoną listę przeczytanych tytułów. Szczególnie upodobała sobie lekturę książek historycznych. Trzeba podkreślić, że mama pochodziła z rodziny o tradycjach patriotycznych. Całe jej rodzeństwo i ona sama czynnie uczestniczyli w działaniach Armii Krajowej – dowiedzieliśmy się od córek Dostojnej Jubilatki.

Pani Stefania cieszy się dobrym – jak na swoje lata – zdrowiem. Chętnie opowiada o swoim życiu. Kobieta przyznała, że bardzo czekała na swoje setne urodziny.

Burmistrz Sokółki wraz z Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w Sokółce Elżbietą Jakimik wręczyły Dostojnej Jubilatce kwiaty i upominek. Pani Burmistrz przekazała też listy z życzeniami od Prezesa Rady Ministrów Beaty Szydło oraz Wojewody Podlaskiego Bohdana Paszkowskiego. Urodzinowe życzenia złożył również Kierownik KRUS w Sokółce Krzysztof Jacuński.

(UM) Fot.: D. Biziuk

Skip to content