Morsy na Dzikim Zachodzie

Już po raz piąty nad sokólskim zalewem spotkały się morsy z różnych zakątków Polski. W niedzielę 12 lutego 2017 roku amatorzy zimowych kąpieli w przeręblu przyjechali do Sokółki, aby wziąć udział w Tłustej Niedzieli z Morsami i Pączkami. W tym roku hasłem przewodnim imprezy był „Zakochany Dziki Zachód”.

Morsy z pączkami

Na V Tłustą Niedzielę z Morsami i Pączkami zaprosiła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska wraz z Sokólskim Ośrodkiem Kultury oraz Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Sokółce. Współorganizatorem imprezy było Nadleśnictwo Krynki z siedzibą w Poczopku

Pomysł Tłustej Niedzieli zrodził się kilka lat temu. Sokólskie morsy spotykały się nad miejscowym zalewem w Tłusty Czwartek, aby wspólnie degustować pączki w przeręblu.

– Pomyśleliśmy, że warto zaprosić na taką ucztę również inne morsy. Tak narodziła się Tłusta Niedziela. Odbywa się ona zawsze w karnawale przed Tłustym Czwartkiem. Co roku impreza ma inne hasło przewodnie, a co za tym idzie – jej uczestników obowiązują różne stroje. Mieliśmy już spotkanie pod palmami w strojach hawajskich, kąpaliśmy się w strojach góralskich. Zorganizowaliśmy też Tłuste Igrzyska, kiedy to w dniu naszej imprezy kończyła się Zimowa Olimpiada w Soczi. W przyszłym roku z pewnością też wymyślimy coś oryginalnego – usłyszeliśmy od sokólskich morsów.

Na Tłustej Niedzieli Sokółka gościła morsowe grupy m.in. z Biskupca, Białej Podlaskiej, Białegostoku, Wasilkowa, Augustowa, Siemiatycz, Uhowa, Dąbrowy Białostockiej, Lipska, Kuźnicy, Krynek, Brańska, Łomży i oczywiście Sokółki.

Zebranych powitał Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk, który nie krył podziwu dla wszystkich morsów. Swój podziw dla wszystkich kąpiących się zimą wyraził również Poseł Mieczysław Baszko.

Organizatorzy wręczyli sponsorom słodkie upominki i podziękowania. Następnie wszystkie morsy miały okazję zapalić fajkę pokoju. Potem przyszedł czas na konkurencje sportowe. Było siłowanie wodzów, przepychanki tatanki i zadanie pt. „tańczący z wałkami”.  Grupa sokólskich morsów przygotowała tańce rodem z Dzikiego Zachodu, za co została nagrodzona gromkimi brawami.

Sporym zainteresowaniem cieszył się wigwam wybudowany na plaży nad zalewem. Nie brakowało chętnych do fotografowania się na jego tle.

Po rozgrzewce przyszedł czas na kąpiel w przeręblu, połączoną z degustacją pączków. W tym roku przerębel miał kształt serca, co było nawiązaniem do Święta Zakochanych. Tego dnia wykąpało się ponad 150 osób.

Na morsy czekał gorący posiłek i relaks w saunie.

– W przyszłym roku też do was przyjedziemy – zapewniły morsy.

Sponsorami V Tłustej Niedzieli byli: METAL FACH Sokółka, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Sokółce, Inwido Production S.A., Bricomarche Sokółka, „Karczma za Płotem” Czarna Białostocka, Jaskółka Sokółka, Eko Gril Sokółka, PHU „Konkret – Bruk” Sokółka.

Organizatorzy dziękują również strażakom z jednostki Powiatowej Straży Pożarnej w Sokółce za pomoc w wycięciu przerębla.

Patronat medialny nad imprezą objęli: Polskie Radio Białystok, portal „isokolka.eu”, Twoja Telewizja Regionalna, portal „sokolka.pl”.

(UM) Fot.: D. Biziuk, film: P. Romanowicz


Zobacz również

Skip to content