XXVIII Ogólnopolski Bieg Jaćwingów w Gołdapi

29 stycznia 2017 r. na trasach biegowych Lasu Kumiecie w Gołdapi odbył się XXVIII Ogólnopolski Bieg Jaćwingów. Kategorię szkół podstawowych zdominowały narciarki SkiTeamu Sokółka!

Na podium

Bieg Jaćwingów jest cykliczną imprezą masową, na której od dwudziestu ośmiu lat startuje kilkuset narciarzy z Polski, Litwy i Białorusi. Nie mogło tam zabraknąć i naszych narciarek, sokólski SkiTeam w jedenastoosobowym składzie zmagał się na bardzo dobrze przygotowanych trasach na dystansie 1,5 km i 3 km. Seniorzy natomiast walczyli na dystansie 20 km.

W kategorii szkół podstawowych nasze narciarki triumfowały przed zawodniczkami z Zespołu Szkół Sportowych z Supraśla i UKS Hubala Białystok.

Julia Zajczyk (UKS Start Malawicze) po pięknej, bezpośredniej walce ze startu wspólnego wywalczyła srebrny medal na dystansie sprinterskim 1,5 km stylem dowolnym. Bardzo dobrze wypadła w tym boju o dwa lata młodsza Kasia Rećko (UKS Orliki Stara Kamionka), która zdobyła brązowy medalu. Dobrze spisały się też na tym dystansie pozostałe dziewczyny: Magda Ignatowicz zajęła 6 miejsce, Ela Łowczecka była 8 (obie UKS Start Malawicze), Anna Szomko na metę przybyła jako 9, Ula Kucharewicz 12  (UKS Orliki Stara Kamionka). Całkiem nieźle poradziły sobie w tym biegu Weronika Reszuta START Malawicze – 14 miejsce oraz Ula Szomko – 16 miejsce. Dla dziewczynek tych był to pierwszy start w zawodach narciarskich, Weronika Reszuta (ucz. kl.V) swoją przygodę z nartami rozpoczęła dopiero 23 stycznia br., kiedy przyszła na stadion miejski w Sokółce, by po raz pierwszy spróbować jazdy na nartach biegowych. Brawo!

W kategorii szkół gimnazjalnych, w biegu na dystansie 3 km, w czołówce też znalazły się zawodniczki z Sokółki. Natalia Fiedorec na mecie zameldowała się jako 6, Kamila Rećko była 8 (obie Start Malawicze) – zostały one już na starcie zblokowane przez wolniejsze narciarki i narciarzy co uniemożliwiło skuteczną walkę. Monika Szomko reprezentująca UKS Orliki Stara Kamionka na metę przybyła jako 10.

Trzeba zaznaczyć, że styczeń był dla naszych narciarek bardzo pracowity, ponieważ zaliczyły one już sześć imprez wyjazdowych. Treningi i liczne starty w różnych warunkach pogodowych przyczyniły się do osłabienia młodych organizmów. Dziewczynki pomimo przeziębienia lub będąc w stanie pochorobowym zawsze dawały z siebie wszystko. Należy im się wielki szacunek za wolę walki. Podziękowania trzeba również skierować do rodziców naszych narciarek, na których można zawsze liczyć .

Kolejny start planowany jest na 8 lutego w Siedlcach. Narciarki będą tam walczyć w kolejnej edycji Biegu na Igrzyska w ramach Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich.

Piotr Zaręba


Zobacz również

Skip to content