Nowe legitymacje ZUS

Od początku lutego 2017 r. każda osoba, która przejdzie na świadczenie z ZUS, otrzyma nową legitymację emeryta-rencisty, dostosowaną do potrzeb osób słabowidzących i niewidzących.

Legitymacja ZUS 2017

Rocznie Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje między ok. 350 tys. nowych legitymacji emeryta-rencisty. Legitymacja jest potwierdzeniem pobierania świadczenia z ZUS. Do końca stycznia obowiązywał jej stary, jasnozielony wzór z elementami graficznymi w tle. Od początku tego miesiąca Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje już tylko nowe biało-zielone legitymacje.

– Od starych, poza wyrazistą kolorystyką, odróżnia je także parę innych szczegółów. Po pierwsze i najważniejsze, legitymacja zawiera skrót „LER” (od legitymacji emeryta-rencisty) pisany językiem Braille’a, co ułatwia rozpoznania dokumentu osobom słabowidzącym i niewidzącym. Nowa legitymacja nie ma już pola „numer świadczenia”, zastąpiło je pole „rodzaj świadczenia”, w ramach którego pojawiać się będą: emerytura, emerytura pomostowa, renta, renta socjalna, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne – mówi Rzecznik Prasowy ZUS.

Krzysztof Zdanowicz


Zobacz również

Skip to content