Historyczne sukcesy narciarek

17 stycznia 2017 roku w Lesie Pietrasze w Białymstoku odbyły się Igrzyska, Gimnazjada i Licealiada Województwa Podlaskiego w Narciarstwie Biegowym.

Narciarki na starcie

W kategorii szkół podstawowych startowało 9 szkół (70 zawodniczek), gimnazjów również 9 szkół (49 zawodniczek). Dziewczęta ze szkół podstawowych rywalizowały na dystansie 2,2 km, zaś dziewczęta z klas gimnazjalnych na dystansie 3,3 km stylem dowolnym. Do klasyfikacji drużynowej liczone było pięć najlepszych wyników osiągniętych przez zawodniczki z danej szkoły zaś w gimnazjach cztery wyniki.

Drużyna dziewcząt z SP w Malawiczach odniosła historyczny sukces. Wywalczyła srebrny medal, pokonując szkołę narciarską nr 32 z Białegostoku.

Nasze zawodniczki uległy jedynie drużynie Zespołu Szkół Sportowych z Supraśla, przegrywając z nimi o setne sekundy. Gdyby nie wypięcie się narty podczas biegu jednej z zawodniczek i utracie blisko 2 minut oraz upadek Julki, dziewczynki z Malawicz sięgnęłyby (z olbrzymią przewagą czasową) po pierwsze złoto w historii szkoły. Na ten wielki sukces drużynowy zapracowały: Julia Zajczyk – klasa 6 klasa (miejsce indywidualne 4), Elżbieta Łowczecka – kl. 4 (miejsce 5), Zuzanna Czabatorowicz – kl. V (miejsce 7), Julia Taudul – kl. V (miejsce 16), Magdalena Ignatowicz – ucz. kl. V (miejsce 21).

Sukcesem zakończył się również start Katarzyny Rećko – uczennicy kl. IV SP w Starej Kamionce, która po morderczej walce pokonała 67 starszych od siebie zawodniczek, wywalczając brązowy medal Igrzysk Województwa Podlaskiego w Narciarstwie Biegowym. Jest to również historyczne osiągnięcie indywidualne dla szkoły w Starej Kamionce, ponieważ przez wiele lat nie udało się uzyskać  tak wysokiej pozycji w zawodach tej rangi. Drużyna Kasi w składzie: Anna Szomko – kl.VI (miejsce 11), Urszula Kucharewicz – kl. IV (miejsce 19), Weronika Czeremcha – kl. VI (miejsce 21), Natalia Paszko – kl.VI (miejsce 29), sklasyfikowana została na bardzo dobrym 4 miejscu.

Niemniej dobrze zaprezentowały się narciarki reprezentujące Gimnazjum nr 3 w Sokółce (poniekąd zawodniczki z Malawcz i Starej Kamionki), które po wyczerpującym biegu na dystansie 3,3 km wywalczyły drużynowy brąz. Do tego sukcesu przyczyniły się: Natalia Fiedorec – kl. II (miejsce 9), Kamila Rećko – kl. I (miejsce 12), Monika Szomko – kl. II (miejsce 14) i Monika Płońska – kl. I (miejsce 28).

Zdobyte puchary i medale ukoiły zmęczenie zawodniczek. Wszystkim narciarkom należą się gromkie brawa i wielki szacunek za ogromne poświęcenie i sportową walkę promującą nie tylko swoje szkoły i kluby ale również Gminę Sokółka.

Teraz dziewczyny jadą do Siedlec, gdzie odbędzie się drugi z pięciu „Biegów na Igrzyska” w ramach Narodowego Rozwoju Biegów Narcirskich. Powodzenia!

Trener Piotr Zaręba

 


Zobacz również

Skip to content