Obudź czujność

W związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego  ruszyła kampania społeczna Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Czad i ogień. Obudź czujność”. Celem kampanii jest wzmocnienie świadomości społecznej o przyczynach i skutkach powstania pożarów oraz zatruć tlenkiem węgla.

Infogrfika

Według statystyk, wady i niewłaściwa eksploatacja urządzeń i instalacji grzewczych to przyczyna ponad połowy pożarów w budynkach. W 2015 roku Państwowa Straż Pożarna odnotowała prawie 30 tys. pożarów mieszkań,  7414 osób trafiło do szpitala, 512 osób poniosło śmierć w pożarach, 50 osób zginęło od zatrucia tlenkiem węgla.

W okresie jesienno-zimowym w domach, w których urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle użytkowane, wzrasta ryzyko śmiertelnego zatrucia czadem, który nazywany jest także cichym zabójcą, ponieważ jest niewidoczny oraz bezwonny. W związku z powyższym apelujemy, aby zabezpieczyć mieszkania czujkami wykrywającymi tlenek węgla w powietrzu. Nie jest to duży koszt w porównaniu z możliwymi stratami w przypadku zaistnienia pożaru.

Zgodnie z aktualnym stanem prawnym zarządcy oraz właściciele budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych zobowiązani są do przeprowadzania kontroli przewodów wentylacyjnych i kominowych co najmniej raz w roku.

Infografika

Szczegółowe informacje na temat kampanii społecznej “Czad i Ogień. Obudź Czujność” znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej:

MSWiA: Czad i ogień – obudź czujność.

KG PSP: Czad i ogień – obudź czujność.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło również konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych na najlepszy materiał filmowy, dotyczący profilaktyki zatruć tlenkiem węgla i bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Celem kampanii „Czad i ogień. Obudź czujność” jest m.in. popularyzacja wśród młodzieży szkolnej wiedzy na temat bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Szczegółowe informacje na temat konkursu znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji:

Konkurs dla dzieci i młodzieży na spot filmowy „Czad i ogień. Obudź czujność”

źródło: http://www.sokolka.straz.bialystok.pl


Zobacz również

Skip to content