Wspólne projekty Sokółki i Grodna

Wspólne projekty Sokółki i Grodna

Współpracy pomiędzy Grodnem i Sokółką oraz aplikowania tych samorządów o środki w ramach programów trans granicznych dotyczyło spotkanie, jakie odbyło się 16 listopada 2016 roku w Urzędzie Miejskim w Sokółce. Jego inicjatorką była Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Oprócz Pani Burmistrz w spotkaniu uczestniczyli: Przewodniczący Rady Miejskiej Miasta Grodna Borys Fiedorow, Przewodniczący Państwowego Związku Turystyczno – Sportowego z Grodna Siarhei Koleda, Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk, Kierownik Wydziału Pozyskiwania Środków Pozabudżetowych Urzędu Miejskiego w Sokółce Piotr Romanowicz, Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sokółce Piotr Rygasiewicz oraz pracownicy sokólskiego Urzędu Miejskiego.

Sokółka i Grodno chcą wspólnie aplikować o środki z Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014 – 2020. Wspólne przedsięwzięcia będą obejmować:

  • tworzenie wspólnych tras rowerowych i turystycznych;
  • remont i przebudowę obiektów sportowych i kulturalnych w Sokółce i Grodnie;
  • rozbudowę Centrów Informacji Turystycznej po stronie polskiej i białoruskiej.

Jednym z pomysłów, do realizacji którego przymierzają się dwa samorządy jest utworzenie łączącego Sokółkę z Grodnem  Szlaku Tyzenhauza.

– Sokółka ma bardzo dobrego Burmistrza, który ma szansę wygrać wszystkie projekty – podsumował Przewodniczący Rady Miejskiej Grodna Borys Fiedorow.

Wartość każdego wspólnego projektu nie może przekroczyć 2,5 mln euro. Ich realizacja może zacząć się w 2018 roku.

(UM) Fot.: D. Biziuk

Skip to content