Młodzi patrioci w Przedszkolu nr 3

W związku z rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości, dzieci z Przedszkola nr 3 w Sokółce przez cały tydzień uczestniczyły w zajęciach o tematyce patriotycznej.

Patrioci z przedszkola nr 3

Kształtowanie postaw patriotycznych wśród dzieci jest doniosłym zadaniem w pracy nauczyciela. To on we współpracy z rodzicami przygotowuje dzieci do życia w społeczeństwie, kształtuje poczucie tożsamości narodowej, a także uczy okazywania miłości i szacunku swojej małej i wielkiej Ojczyźnie.

Zajęcia prowadzone były w oparciu o aktywizującą metodę Storyline – inaczej metodą opowieści wychowawczej. Głównym jej celem jest pobudzenie aktywności dzieci poprzez opowiadaną im etapami historię. W rezultacie na cały projekt składa się kilka epizodów tej historii. Epizod pierwszy powinien wprowadzić dzieci w tematykę, zaciekawić i zainspirować.

Do przedszkola zostali zaproszeni funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy w bardzo ciekawy sposób opowiedzieli dzieciom o historii naszego kraju, a przede wszystkim o znaczeniu Święta Niepodległości dla każdego Polaka. Wyjaśnili także przedszkolakom na czym polega ich praca i wręczyli koperty z zadaniami do wykonania na najbliższe dni. Każda grupa założyła kącik patriotyczny, w którym umieszczane były wykonywane przez dzieci prace plastyczne związane z symbolami narodowymi. Dzieci przypomniały sobie legendę „O Lechu, Czechu i Rusie” – o powstaniu Państwa Polskiego. Oglądały mapę Polski oraz albumy z najważniejszymi miastami i zabytkami Polski. Zapoznały się z postacią Józefa Piłsudskiego i innymi ważnymi dla Polski postaciami.

Dzieci wspólnie z rodzicami w formie warsztatów wykonały kokardy narodowe – kotyliony, które zdobiły ich stroje podczas uroczystej akademii, będącej zakończeniem „patriotycznego tygodnia”. W tym dniu, dzieci recytowały wiersze, śpiewały hymn Polski oraz pieśni patriotyczne. Przedszkolaki w atmosferze powagi uczciły to jakże ważne dla każdego Polaka święto.

Kornelia Hawryłko i Katarzyna Jagiełło
Przedszkole Nr 3 w Sokółce


Zobacz również

Skip to content