Poszukiwanie początków państwa polskiego

21 września 2016 r. uczniowie klas V i IVb ZSI w Sokółce wyruszyli na 3-dniową wyprawę w poszukiwaniu początków państwa polskiego zorganizowaną przez p. Ewę Krasnodębską, Elżbietę Suszczyńską , Elżbietę Konieczko i Katarzynę Szerszeń. Była to też wspaniała lekcja patriotyzmu zgodna z ideą Wychowanie dla wartości. Uczniowie mieli możliwość poznawania ziemi ojczystej, historii Polski oraz legend związanych ze zwiedzanymi miejscami.

Biskupin

W trakcie wyprawy wycieczkowicze zwiedzili Katedrę w Gnieźnie – gdzie podziwiali wspaniałe Drzwi Gnieźnieńskie i srebrny relikwiarz św. Wojciecha. Przepłynęli promem na Ostrów Lednicki – siedzibę Mieszka I i prawdopodobnie miejsce jego chrztu. Mogli również zwiedzić Muzeum Wsi Wielkopolskiej i poczuć, jak 100 lat temu wyglądało życie na wsi. Cofnęli się w czasie i poczuli w Biskupinie atmosferę sprzed 4 tysięcy lat. Uczestniczyli w Festynie Archeologicznym odbywającym się pod hasłem Archeo – fashion week. Uczniowie mogli zobaczyć, jak wyglądało wytwarzanie tkanin, naczyń, ozdób, broni. Oglądali pokazy walk, tańców oraz mody sprzed wieków. Mogli strzelać z łuku i kuszy, walczyć na miecze, jeździć konno, wytwarzać papier, naczynia itp. Zakupili cały arsenał broni – m.in. miecze, kusze, łuki, topory.

Uczniowie popołudnie spędzili w Parku Rozrywki Zaurolandia, gdzie nie tylko poznawali świat dinozaurów, ale mogli poczuć się jak paleontolodzy, biorąc udział w warsztatach. Nadmiar energii rozładowali w Parku linowym i na placu zabaw.

Ostatni dzień wycieczki to wizyta w mieście Mikołaja Kopernika – Toruniu. Uczniowie naszej szkoły odbyli długi spacer, poznając najciekawsze miejsca i zabytki miasta. Uczestniczyli również w zajęciach w Żywym Muzeum Piernika, gdzie poznali historię i etapy wyrobu piernika. Każdy z nich miał okazje wykonać własne ciastko.

Z wycieczki dzieci przywiozły dużo wrażeń, wspomnienia dobrej zabawy, mnóstwo pamiątek i pyszne pierniczki.

Krzysztof Andrzejewski

Skip to content