Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w Malawiczach Dolnych

29 września to Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to ma w naszym kraju już 15-letnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki.

Zdjęcie grupowe

W szkole w Malawiczach Dolnych ten dzień obchodzony był po raz pierwszy. Była to okazja do wprowadzania uczniów w magiczny świat bajek, opowiadań i ulubionych powieści. Podczas czytania wytworzył się wyjątkowy klimat i prawdziwie domowa, rodzinna atmosfera. Niewątpliwie przyczyniła się do tego obecność mam i tatusiów, którzy bardzo chętnie włączyli się w akcję czytania.

Takie spotkanie czytelnicze miało na celu propagowanie głośnego czytania dzieciom, nie tylko przez rodziców czy dziadków w domu, ale i w szkołach i  przedszkolach. Podkreślano, że czytanie na głos stymuluje rozwój dzieci, wzbogaca ich słownictwo oraz rozwija wyobraźnię. Dziecko, któremu się czyta, uczy się słuchać, rozwija też zdolność koncentracji, chęć poznawania świata oraz zainteresowania. Zachęcamy Rodziców do głośnego czytania dzieciom przez przynajmniej dwadzieścia minut dziennie!

Miejmy nadzieję, że narodziła się nowa tradycja w szkole i takie przedsięwzięcia będą powtarzane częściej.

„Książka to źródło wiedzy i wzruszeń,
a czytanie jest tym dla umysłu,
czym gimnastyka dla ciała”.

Nauczyciel Bożena Dziemian


Zobacz również

Skip to content