Na Dożynkach Gminnych w Malawiczach Dolnych

„Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów Nieba. Tęskno mi, Panie…” – pisał Cyprian Kamil Norwid. Za dar chleba powszedniego dziękowali uczestnicy tegorocznych Dożynek Gminnych, które odbyły się w niedzielę 4 września w Malawiczach Dolnych koło Sokółki.

Dożynki Gminne 2016

Gospodarzami Dożynek Gminnych byli: Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska, Sołectwo wsi Malawicze Dolne wraz z Sołtysem Anną Rabiczko oraz Proboszcz Parafii św. Antoniego Padewskiego w Sokółce i Dziekan Dekanatu Sokólskiego ks. Stanisław Gniedziejko. Zaszczytną funkcję Starostów Dożynkowych pełnili: Grażyna Zaniewska z Malawicz Górnych i Zdzisław Władysław Puciłowski z Puciłek oraz Teresa i Jacek Waleszczykowie z Malawicz Dolnych.

O Starostach Dożynkowych

Grażyna Zaniewska prowadzi gospodarstwo agroturystyczne „Młynareczka” w Malawiczach Górnych. Oferuje w nim kuchnię regionalną i organizuje pokazy wypieku chleba żarnowego. Pani Grażyna zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia. Jej chleb został nagrodzony w konkursie „Podlaska Marka Roku”. Na swoim koncie ma też wiele wyróżnień przyznanych przez Podlaską Regionalną Organizację Turystyczną. Grażyna Zaniewska prowadzi też gospodarstwo rolne o powierzchni 31 hektarów, które jest ukierunkowane na produkcję roślinną. Od wielu lat jest sołtysem Malawicz Górnych.

Zdzisław Władysław Puciłowski prowadzi gospodarstwo o powierzchni 246 hektarów, które jest nastawione na produkcję mleczną. Jego stado podstawowe liczy ok. 300 sztuk. W ciągu roku z gospodarstwa wyjeżdża ponad milion litrów mleka. Za osiągnięcia w dziedzinie hodowli bydła mlecznego Zdzisław Władysław Puciłowski otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia. Jest w posiadaniu statuetki Izydora Oracza ufundowanej przez Marszałka Województwa Podlaskiego za wybitne osiągnięcia w produkcji rolnej. Uhonorowano go również złotą odznaką „Zasłużony dla rolnictwa”. Przez wiele kadencji był sołtysem Puciłek.

Teresa i Jacek Waleszczykowie prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 64 hektarów w Malawiczach Dolnych, nastawione na produkcję mleka. Stado podstawowe liczy 27 matek, od których rocznie uzyskuje się ok. 120 tys. litrów mleka. Dzięki systematycznej modernizacji gospodarstwo to zostało dostosowane do hodowli bydła w ilości 60 sztuk. Pan Jacek dodatkowo hoduje dziewięć koni rasy sokólskiej.

Na festynie

Święto Dziękczynienia za Plony rozpoczęła msza polowa, jaką odprawiono na placu przy Szkole Podstawowej w Malawiczach Dolnych. Modlitwie przewodniczył Dziekan Dekanatu Sokólskiego ks. Stanisław Gniedziejko.

Wokół ołtarza polowego ustawiono wieńce przygotowane przez mieszkańców wsi: Bachmatówka, Bogusze, Igryły, Kraśniany, Malawicze Dolne, Poniatowicze, Sokolany, Smolanka, Stara Rozedranka, Wierzchłowce, Wierzchjedlina.

Wśród uczestników Dożynek znaleźli się: Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska wraz z Zastępcami Adamem Kowalczukiem i Antonim Stefanowiczem, Sekretarz Sokółki Adam Łajkowski, Poseł na Sejm RP Mieczysław Kazimierz Baszko, delegacja z miasta partnerskiego Sokółki – Iwie z Zastępcą Mera Vitalijem Milunicem i Dyrektorem gospodarstwa rolnego Aleksiejem Buchałowiczem, Radny Sejmiku Wojewódzkiego Krzysztof Krasiński, Starosta Sokólski Piotr Rećko, Przewodniczący Rady Miejskiej w Sokółce Daniel Supronik wraz z Radnymi, Przewodniczący rady Powiatu Sokólskiego Franciszek Budrowski wraz z Radnymi, przedstawiciele służb mundurowych, Nadleśnictwa Krynki, kierownicy jednostek organizacyjnych gminy oraz licznie zgromadzeni sołtysi i rolnicy.

Po mszy przed publicznością wystąpiła Miejska Orkiestra Dęta z Sokółki pod kierunkiem Kapelmistrza Leszka Szymczukiewicza. Orkiestrze towarzyszyła grupa mażoretek prowadzona przez Magdalenę Breńko.

Kolejnym punktem programu był obrzęd dzielenia się chlebem. Poprzedziły go przemówienia okolicznościowe.

– Drodzy rolnicy! Dzisiaj obchodzimy Wasze święto. Jak świat światem, jak kraj krajem, każdy czerpie korzyści z rolnictwa. Każdy żyje z rolnictwa. Nie na darmo prosimy Boga o „chleba naszego powszedniego”. Czy umiemy uszanować te dary, które otrzymujemy? Życzę tutaj zebranym samych pomyślności, żebyśmy wszyscy mogli mądrze korzystać z dobrodziejstw tej ziemi – powiedziała Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Głos zabrał również Poseł Mieczysław Kazimierz Baszko.

Dawny obrzęd pieczenia chleba przypomniał zebranym zespół „Knyszynianki”  z Knyszyna. Następnie Pani Burmistrz wręczyła puchary i dyplomy dla najlepszych sołtysów, rolników oraz firm. Puchary z podziękowaniami za pełną poświęcenia pracę na rzecz sołectwa otrzymali sołtysi: Elżbieta Białobłocka z Wierzchjedliny, Grażyna Zaniewska z Malawicz Górnych, Halina Rećko z Planteczki. Pani Burmistrz podziękowała również sołtysowi Polanek Elżbiecie Haponik za sukces odniesiony w plebiscycie „Sołtys Roku”. Podziękowania za wzorowe prowadzenie gospodarstwa rolnego otrzymali: Teresa i Jacek Waleszczykowie, Beata i Janusz Wróblewscy, Lucyna i Andrzej Słoma, Zdzisław Władysław Puciłowski, Urszula i Grzegorz Kopciewscy, Mieczysław Raczkowski, Paulina Deresz oraz firma METAL FACH.

Przy okazji Dożynek Gminnych rozstrzygnięto konkursy ogłoszone przez Burmistrz Sokółki Ewę Kulikowską. Tego dnia wybrano „Najsmaczniejszy sernik sołtysa” i „Najsmaczniejsze ciasto z jabłkami”. Okazało się, że najsmaczniejszy sernik przygotował Stanisław Kieżel z Kamionki Nowej. Drugie miejsce zajął wypiek zgłoszony przez Leszka Łapicza z miejscowości Gliniszcze Małe, natomiast trzecie – Zbigniewa Kondrata z Kantorówki. Wyróżnienie trafiło do Piotra Anoszko z Bachmatówki.

Autorka najsmaczniejszego jabłecznika została Anna Rabiczko z Malawicz Dolnych. Druga lokata przypadła w udziale dla Piotra Wróblewskiego z Zaśpicz. Trzecie miejsce jurorzy przyznali dla wypieku zgłoszonego przez Zbigniewa Kondrata z Kantorówki.

W trakcie festynu rozegrano konkursy dożynkowe dla dzieci, kobiet i mężczyzn.

Na scenie wystąpili: Zespół Regionalny Sokólskiego Ośrodka Kultury, Kapela „U Mundka” Sokólskiego Ośrodka Kultury oraz zespół „Tvister”.

Na wszystkich uczestników Dożynek czekała porcja gorącego bigosu i wyroby drobiarskie. Były też stoiska handlowe oraz stoiska informacyjne przygotowane przez pracowników jednostek pracujących na rzecz rolnictwa.

Sponsorami Dożynek Gminnych 2016 w Malawiczach Dolnych byli:

  • Fabryki Mebli FORTE S.A.
  • Ubojnia Drobiu EKO GRIL Sokółka
  • Jaskółka Sp. z o.o. Sokółka
  • Gospodarstwo Ogrodnicze Romuald Minczewski z Sokółki;
  • Zakład Budowy i Utrzymania Dróg Romuald Błahuszewski z Sokółki;
  • Antoni Dziewiątkowski z Sokółki;
  • Jan Szacki z Nowej Rozedranki;
  • Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania z Sokółki;
  • Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji z Sokółki.

(UM) Fot.: D. Biziuk

 


Zobacz również

Skip to content