96 lat po Bitwie Warszawskiej

Bitwa Warszawska, Sokółka, Święto Wojska Polskiego

96_lat_po_Bitwie_Warszawskiej_09Trwała od 12 do 25 sierpnia 1920 roku. Była jedną z 18 przełomowych bitew w historii świata. Zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zapobiegła rozprzestrzenianiu się rewolucji komunistycznej na Europę Zachodnią. W poniedziałek 15 sierpnia w Sokółce odbyły się obchody 96. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Święto Wojska Polskiego.

Na rocznicowe obchody zaprosili: Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska oraz Starosta Sokólski Piotr Rećko.

Uczestnicy uroczystości modlili się w intencji Ojczyzny podczas mszy, jaką odprawiono w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego. Nabożeństwu przewodniczył Dziekan Dekanatu Sokólskiego Ks. Stanisław Gniedziejko. Mszę uświetniła Powiatowa Młodzieżowa Orkiestra Dęta, działająca przy Zespole Szkół w Suchowoli.

Kolejnym punktem programu była uroczystość patriotyczna pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

– Przypatrzmy się kartom naszej historii. Niejednokrotnie, kiedy szliśmy po niepodległość, wówczas zwracaliśmy się o pomoc do Boga. Pamiętajmy o naszych przodkach, dzięki którym możemy dzisiaj żyć w wolnej Polsce. Zwracam się w tym miejscu do pocztów sztandarowych i harcerzy. Swoją postawą i obecnością na wszystkich patriotycznych uroczystościach, świadczycie, że jesteście dumni z faktu bycia Polakami – powiedziała do zebranych Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska. – Z okazji dzisiejszego święta życzę wszystkim Państwu pokoju w sercach, rodzinach i kraju – dodała Pani Burmistrz.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili również: Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński, Poseł na Sejm RP Mieczysław Kazimierz Baszko, Członek Zarządu Powiatu Sokólskiego Krzysztof Szczebiot. Leszek Koleśnik z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odczytał list od Ministra Krzysztofa Jurgiela.

Następnie odczytano Apel Poległych, po czym nastąpił moment złożenia wieńców pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Ostatnim punktem uroczystości był występ przygotowany przez Powiatową Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Suchowoli.

Tego dnia Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska pamiętała o naszym rodzimym bohaterze wojny polsko – bolszewickiej z 1920 roku. Pani Burmistrz razem z Posłem Mieczysławem Kazimierzem Baszko i Zastępcą Burmistrza Antonim Stefanowiczem złożyli kwiaty przy tablicy poświęconej Porucznikowi Władysławowi Borysewiczowi, jaka znajduje się w sokólskim Parku Miejskim.

(UM)

Fot.: D. Biziuk


Zobacz również

Skip to content