Angolczycy poznali Sokólszczyznę

Grupa pielgrzymów z Angoli w południowo – zachodniej Afryce wybrała się w sobotę 23 lipca 2016 roku na wycieczkę po powiecie sokólskim. Afrykańczycy przyjechali do Polski na Światowe Dni Młodzieży i przez tydzień gościli w Diecezji Białostockiej.

Młodzież z Angoli w Sokółce

Wizytę w Sokółce pielgrzymi rozpoczęli od zbiórki przed kościołem pw. św. Antoniego Padewskiego, gdzie w 2008 roku miał miejsce Cud Eucharystyczny. Przed świątynię grupę z Angoli powitała Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska. Pani Burmistrz życzyła wszystkim udanego pobytu na Sokólszczyźnie. Był też czas na wspólne zdjęcie.

Następnie Afrykańczycy udali się do kościoła, aby uczestniczyć we mszy. Eucharystię odprawiono w języku portugalskim.

Później grupa zatrzymała się w centrum Sokółki, gdzie czekało na nią zwiedzanie Muzeum Ziemi Sokólskiej i wizyta w lodziarni.

Kolejnym punktem programu była wyprawa Szlakiem Tatarskim do Bohonik. Grupa spróbowała tatarskich przysmaków w miejscowym Domu Pielgrzyma. Następnie wszyscy udali się na zwiedzanie bohonickiego meczetu. O historii Tatarów opowiedziała gościom Eugenia Radkiewicz. Wizytę w meczecie zakończyła wspólna modlitwa o pokój na świecie. Do jej odmówienia zachęcił Przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Bohonikach Maciej Szczęsnowicz.

Angolczycy udali się następnie na Szlak Ekumeniczny do Ozieran koło Kruszynian. Szlak istnieje od 2005 roku i został urządzony przez pracowników Nadleśnictwa Krynki z siedzibą w Poczopku. O atrakcjach na Szlaku Ekumenicznym opowiedział gościom Robert Konował z Nadleśnictwa Krynki. Afrykańczycy poznali historię Dziewanny, Kuwasa, Łobody i Góry Ekumenicznej. Wędrówka po malowniczej Puszczy Knyszyńskiej zakończyła się wspólnym pieczeniem kiełbasek przy ognisku nad zalewem w Ozieranach.

– To była bardzo ciekawa wyprawa – podsumowali Angolczycy.

(UM) Fot.: D. Biziuk

Skip to content