Rajdy po warmińskich szutrach

W niedzielę, 11 czerwca 2016 r. odbył się kolejny z serii rajdów Szuter Cup. Trasa trzeciej rundy pn. „Warmińskie Szutry” składała się z 7 odcinków specjalnych o łącznej długości ponad 56 km.

Z pucharami

Nowością były odcinki, które po wielu latach wróciły na rajdową mapę. Jak podkreślają uczestnicy, część odcinków specjalnych była bardzo wymagająca. Na starcie stanęły 33 załogi, a wśród nich załoga w składzie Paula Kucharewicz oraz Bartosz Dzienis. Volkswagen Polo w barwach firmy Metal-Fach z Sokółki, zajmującej się produkcją maszyn rolniczych, już kolejny raz wziął udział w imprezie tego formatu. Mimo trudności (rajd ukończyło tylko 18 z 33 załóg) team Kucharewicz-Dzienis  dojechał do mety zajmując 3. miejsce w swojej klasie oraz 7. w klasyfikacji generalnej.

– Jestem bardzo zadowolona z osiągniętego wyniku. Już na pierwszych dwóch odcinkach było widać, jak trudny i wymagających jest ten rajd. Dużo załóg wypadło z drogi. My z odcinka na odcinek poprawialiśmy swoje tempo. Wracamy z rajdu z kolejnymi przejechanych kilometrami i zdobytym nowym doświadczeniem, a myślami jesteśmy już na następnych Warmińskich Szutrach, zaplanowanych na najbliższy weekend. Korzystając z okazji chciałabym serdecznie podziękować za wsparcie naszego przedsięwzięcia starostwu oraz władzom  powiatu Sokólskiego, firmom Metal-Fach, Sokół oraz Nova. Bez ich pomocy nie moglibyśmy brać udziału w rajdach – powiedziała Paula Kucharewicz.

Rajd Warmińskie Szutry, odbywający się na trasach dawnego Rajdu Kormoran poświęcony był zmarłemu w zeszłym roku Ryszardowi Wędrowskiemu – człowiekowi, który był wielkim przyjacielem zawodników oraz mentorem licznych zastępów sędziów sportu samochodowego w całej Polsce.

19 Rajd Warmiński to kolejna w tym sezonie okazja do szlifowania wspólnych umiejętności załogi oraz zdobywania coraz wyższych pozycji w klasyfikacjach. Zaczął się on prologiem na stadionie Olsztyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w minioną sobotę. Wzięło w nim udział 38 załóg. Zawodnicy mieli do przejechania niespełna 45 kilometrów na 7 odcinkach specjalnych. 24 załogi spośród wszystkich zmierzyły się w kategorii Super KJS. Trasa rajdu biegła przez dwie gminy: Jonkowo i Świątki.

Wzorem lat ubiegłych, poprzedzający Rajd Warmiński Prolog o Puchar Prezydenta Olsztyna odbył się na stadionie miejskim, a największą jego atrakcją był pokaz jazdy Krzysztofa Hołowczyca w jego 650-konnej rallycrossowej Fieście.

Zwycięzcami Prologu została załoga Brzeziński/Matusiak w Citroenie C2 R2 z czasem 1 minuta 57 sekund. Zaraz za nimi na podium stanęli Andrzej Pauperowicz oraz Ewelina Pauperowicz z Subaru Imprezy z czasem nieco ponad 2 minuty.

W zasadniczej części Rajdu Warmińskiego, 2 Rundzie Rajdowego Samochodowego Pucharu Warmii i Mazur wystartowała również Sokólska załoga w składzie Paula Kucharewicz oraz Bartosz Dzienis. W sobotę, jadąc równym tempem załoga uzyskała 2. czas w swojej klasie oraz 3. i 4. w klasyfikacji generalnej. Na 6. odcinku specjalnym załoga jadąca przed teamem Kucharewicz/Dzienis miała groźny wypadek, który wymagał interwencji służb ratowniczych.

Jak mówi Kucharewicz: Odcinki były bardzo szybkie i wymagające. Dodatkowym utrudnieniem była bardzo wysoka temperatura dochodząca w samochodzie do 40 stopni. Ten upał dał nam się mocno we znaki. Niestety na 6 OS-ie załoga jadąca przed nami miała groźny wypadek, który przerwał dalszą rywalizację. Chłopakom życzę szybkiego powrotu do zdrowia i rajdów. Teraz zaczynamy wakacyjna przerwę w rajdach, lecz z niecierpliwością czekamy już na kolejne starty.

Ostatecznie załoga Kucharewicz/Dzienis uplasowała się na 2. miejscu w klasyfikacji generalnej rajdu i 1. miejscu w swojej klasie.

Paula Kucharewicz


Zobacz również

Skip to content