Regaty Żeglarskie o Puchar Burmistrza Sokółki

W dniach 21-22 maja 2016 roku Klub Żeglarski “Żagiel” Sokółka organizował Regaty Żeglarskie o Puchar Burmistrza Sokółki powiązane z obchodami 40-lecia powstania Klubu.

Regaty w Sokółce

21 maja od wczesnych godzin porannych, zaczęły przybywać załogi: z Białegostoku – 2 załogi, Augustowa – 3 załogi, Michałowa -1 załoga oraz z Suwałk – 1 załoga. Klub Żeglarski „Żagiel” Sokółka wystawił do regat 4 jachty. Regaty przeprowadzono dla jachtów klasy Omega. Są to jachty otwarto pokładowe, typu slup, o długości całkowitej 6,20 m. Ogółem w imprezie uczestniczyło 11 jachtów, na których pływało 33 zawodników. Pierwszego dnia rozegrano sześć wyścigów. Były to pierwsze regaty rozegrane na terenie Zalewu Sokólskiego.

Od godz. 8 rozpoczęto przyjmowanie zgłoszenia do regat. Dla uczestników przygotowane były koszulki okolicznościowe ufundowane przez wieloletniego członka Klubu – Sławomira Sawickiego. O godz. 10:30 pod masztem banderowym odbyło się uroczyste otwarcie regat. Komandor Klubu Ryszard Bronowicz serdecznie przywitał zawodników życząc im udanych startów, przyjemnego pływania i wygranych wyścigów. Przebieg regat był na bieżąco komentowany przybyłym kibicom przez Sławomira Sawickiego, który prezentował widzom załogi, podstawowe zasady regat oraz sytuację na wodzie. Sędzią Głównym był wieloletni przyjaciel Klubu – Jarosław Ossowski z Augustowa, sekretarzem Katarzyna Czarniecka – członek Klubu.

Start do pierwszego wyścigu odbył się z lekkim, 5 minutowym opóźnieniem. Regaty zostały rozegrane według Przepisów Regatowych ISAF 2012-2016 oraz przepisami klasowymi jachtów uczestniczących w regatach. Nad bezpieczeństwem regat czuwał na swojej motorówce Jarosław Bajeński. Statek komisji regatowej został udostępniony przez wieloletniego przyjaciela Klubu Marka Sosnowskiego z Białegostoku.

Pogoda była doskonała, wiało wystarczająco. Zawodnicy mocno rywalizowali o zajęcie jak najlepszej pozycji na starcie więc nie obyło się bez drobnych kolizji. Po zakończeniu pierwszego dnia regat uczestnikom przygotowano posiłek regeneracyjny oraz kawę i herbatę O godzinie 15.30, uczestnicy regat wraz z członkami klubu udali się pod pomnik braci Ejsmontów, znajdujący się po drugiej stronie Zalewu, by minutą ciszy i wspólnym odśpiewaniem szanty wspomnieć zmarłych tragicznie „Wolnych Żeglarzy” oraz pozostałych przyjaciół żeglarzy, którzy odeszli na wieczną wachtę. O godzinie 16-tej na scenie wystąpiły dzieci ze Szkoły Integracyjnej w Sokółce, które przygotowały część artystyczną w żeglarskim klimacie, następnie wystąpiła Suwalska Formacja Szantowa „Zmiana Wachty”. Koncert szantowaty trwał ponad dwie godziny. Widownia choć może nie liczna, ale bawiła się świetnie, były wspólne śpiewy i tańce. Dzień zakończyło wspólne ognisko, z poczęstunkiem i wspólnym szantowaniem przy dźwiękach gitar. Podczas ogniska zintegrowali się uczestnicy regat, członkowie Klubu wraz z rodzinami oraz przyjaciele z Sokółki.

W niedzielę 22 maja, przy prawie bezwietrznej, ale słonecznej pogodzie, udało się rozegrać jeden wyścig. W tym dniu dominowały emocje i chęć zwycięstwa. O godz. 14.00 odbyło się uroczyste zakończenie regat. Komandor Klubu Ryszard Bronowicz wraz z Panią Burmistrz Ewą Kulikowską oraz Dyrektorem OSiR w Sokółce Piotrem Rygasiewiczem wręczali uśmiechniętym załogom puchary i dyplomy. Wszyscy uczestniczy regat, dzięki sponsorom, otrzymali nagrody. Specjalną nagrodę otrzymała najstarsza załoga w składzie sternik Jerzy Sosnowski, załoganci Henryk Jacewicz, Krzysztof Radulski – Solaris Białystok, która w sumie liczyła sobie 188 lat. Pani Burmistrz mile zaskoczyła członków Klubu osobistymi podziękowaniami za zaangażowanie w organizację Regat w postaci drobnych, ale bardzo ładnych upominków.

Zawodnicy podziękowali brawami organizatorom oraz sędziemu za sprawne i fachowe przeprowadzenie regat. Komandor Klubu podziękował zawodnikom za przybycie i uczestnictwo w regatach. Zaprosił także na kolejne regaty. Pani Burmistrz zadeklarowała wsparcie przy organizacji przyszłorocznych zawodów. Zaprzyjaźnieni żeglarze z Suwałk oraz Michałowa zaprosi wszystkich przybyłych na imprezy regatowe organizowane przez Ich Kluby. Po oficjalnym zakończeniu regat i opuszczeniu bandery żeglarze udali się na obiad ufundowany przez sponsora po czym rozjechali się do swoich domów. Pozostało tylko dobre wspomnienie i duma, że członkowie Sokólskiego Klubu podołali tak trudnemu wyzwaniu jak organizacja Regat na tak nietypowym akwenie. Do zobaczenia za rok na drugiej edycji Regat o Puchar Burmistrza Sokółki. Ahoj.

Klasyfikacja końcowa:
1. sternik Piotr Ossowski, załoga Ireneusz Szymborski, Zbigniew Zuchwalski – UKS Nord Suwałki
2. sternik Jerzy Górko, załoga Andrzej Ignaciuk, Maciej Żarkowski – Korab Białystok
3. sternik Andrzej Stępkowski, załoga Mieczysław Jakubowski, Michał Osyda – KŻ Kamena Suwałki
4. sternik Artur Keller, załoga Jakub Jarocki, Bartłomiej Rajecki – UKŻ Michałowo
5. sternik Adam Bronakowski, załoga Grzegorz Czyżewski, Paweł Sokołowski – Balt Yacht Augustów
6. sternik Wojciech Dziurdź, załoga Adam Dziurdź, Karol Dechnik – KŻ “Żagiel” Sokółka
7. sternik Henryk Pomichter, załoga Maciej Wasilewski, Mieczysław Sak – MOS Akwa Augustów
8. sternik Jerzy Sosnowski, załoga Henryk Jacewicz, Krzysztof Radulski – Solaris Białystok
9. sternik Zbigniew Czarniecki, załoga Tomasz Lewosz, Paweł Bronowicz – KŻ “Żagiel” Sokółka
10. sternik Przemysław Brzeziński, załoga Przemysław Lewosz, Antoni Brzeziński – KŻ “Żagiel” Sokółka
11. sternik Jarosław Kułak, załoga Marek Obrembalski, Patrycja Urban – KŻ “Żagiel” Sokółka

Regaty zaszczycili swoją obecnością dziennikarze z lokalnych mediów. Regaty zorganizowano we współpracy z Urzędem Miejskim w Sokółce, OSiR w Sokółce, oraz przy wsparciu sponsorów: Burmistrz Sokółki, OSiR Sokółka, UKS Nord Augustów, SAWTECH Sławomir Sawicki, NaCzarter.pl Łukasz Moździerski , Łajba Czarter Stefan Nikiciuk, Jaskółka sp. z o.o, Lody tradycyjne „U Matczaka”, Pub Blues-Rock U Matczaka, Boatshop Sklep Żeglarski, Kawiarnia Astra, Polski Dom Rodzinny SERCE, Bricomarche, Inwido Polska SA – właściciel marki Sokółka Okna i Drzwi, Fabryka Reklam producent neonów i liter świetlnych, Biuro-Serwis.

Klub Żeglarski “Żagiel” Sokółka
Fot. https://www.facebook.com/kzzagielsokolka/


Zobacz również

Skip to content