Sobie równi

5 maja 2016 r. Biblioteka Publiczna w Sokółce zaprosiła uczniów klasy I Gimnazjum Nr 1 w Sokółce na zajęcia ph. „Sobie równi”.

Sobie równi

Spotkanie prowadziła pedagog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sokółce. Tematyka zajęć dotyczyła tolerancji w wielu jej aspektach, np. wyglądu zewnętrznego, poglądów, zachowania, temperamentu, gustów, religii, płci, orientacji seksualnej, koloru skóry, stanu zdrowia, wieku, narodowości.

Uczniowie sformułowali definicję tolerancji i zastanawiali się, co by było gdyby zabrakło różnorodności, wyjątkowości, niepowtarzalności ludzi żyjących wokół nas.

Młodzież szukała odpowiedzi na pytania: czy łatwo jest być tolerancyjnym?, jaki zagrożenia/zyski niesie dla nas?, od czego zależą granice naszej tolerancji?, czy możemy je zmieniać?.

Na spotkaniu poruszony został również temat stereotypów – przekonań na temat innych ludzi, które nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości, a których niełatwo się pozbywamy.

Na koniec uczestnicy spotkania sformułowali konkluzję, że ludzi należy traktować z szacunkiem, nawet jeśli się z nimi nie zgadzamy.

(KB)

Skip to content