Na Święcie Flagi w Sokółce

Dlaczego flaga Polski jest biało – czerwona i co symbolizują te barwy  – odpowiedzi na te pytania poznali uczestnicy Święta Flagi, na obchody którego zaprosiła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska. Odbyło się ono w poniedziałek 2 maja na placu przed sokólskim kinem „Sokół”.

Kolor biały odnosi się do białego orła na państwowym godle, a kolor czerwony do tła, na którym jest umieszczony. Pomimo, ze biały i czerwony, jako kolory narodowe używane były już wcześniej, to oficjalnie zostały uznane w 1831 roku w czasie Powstania Listopadowego.

Święto Flagi w Sokółce

W XIII wieku orzeł biały na czerwonym tle stał się oficjalnym godłem dynastii Piastów. W 1 poł. XVIII wieku do mundurów żołnierzy została dodana biała wstążka, symbolizująca przynależność do wojska polskiego. W czasie Powstania Listopadowego, do białej wstążki dodano czerwona, a kolory biały i czerwony stały się symbolami powstańców walczących o niepodległość ojczyzny. Biały kolor symbolizuje dobroć i czystość intencji narodu polskiego, a czerwony patriotyzm ludu i majestat władzy.

W poniedziałek 2 maja na placu przed kinem królowały barwy biało – czerwone. Uczestnicy święta, wśród których znaleźli się m.in. wychowankowie sokólskich przedszkoli i szkół, otrzymali od Pani Burmistrz – inicjatora i organizatora imprezy, chorągiewki i balony w barwach narodowych.

– Mam nadzieję, że zapamiętacie ten dzień, bo pamięć to nieodzowna część naszej tradycji i naszej tożsamości. Dzisiaj świętujemy naszą POLSKOŚĆ. Powinniśmy być dumni, że jesteśmy POLAKAMI! – podkreśliła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Uroczystość zainaugurowało wciągnięcie przez harcerzy flagi na nowy maszt w Parku Miejskim. W klimat obchodów Święta Flagi wprowadzili zebranych Ola Bancerek i Filip Dziaduła, którzy wykonali piosenkę pt. „Jestem Polakiem”. Następnie Pani Burmistrz zaprosiła wszystkich do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Wykonawcom akompaniował Piotr Czeczot – organista z parafii pw. św. Antoniego Padewskiego.

Na uczestników uroczystości czekała słodka niespodzianka od Pani Burmistrz. Był to ogromnych rozmiarów biało – czerwony tort.

– Przepyszna niespodzianka – usłyszeliśmy od najmłodszych mieszkańców Sokółki.

Tego dnia można było też wybrać się na spacer ulicami Sokółki z przewodnikiem. Ten punkt programu przygotowali pracownicy Muzeum Ziemi Sokólskiej.

(UM) Fot.: D. Biziuk

 

Skip to content