Pół wieku razem

O potrzebie miłości i konieczności dzielenia życia z kimś wyjątkowym przekonywały małżeństwa z sokólskiej gminy, które w niedzielę 24 kwietnia świętowały Złote Gody. Uroczystość zorganizowana przez Burmistrz Sokółki Ewę Kulikowską odbyła się w „Karczmie pod Sokołem”.

Złote Pary 2016

– Nie sztuką jest wyjść za mąż, ale sztuką jest przeżyć razem tyle lat – z tymi słowami zwróciła się Pani Burmistrz do Dostojnych Jubilatów.

Spotkanie rozpoczął Marsz Mendelsona. Pary świętujące Złote Gody przybyły na jubileusz w towarzystwie swoich rodzin. Wszystkich zebranych powitała Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Sokółce Elżbieta Jakimik. Następnie głos zabrała Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

– To bezcenna chwila  Waszym życiu. Ciągle jesteście młodzi i tak samo zakochani jak pół wieku temu. Życzę Państwu przede wszystkim dużo zdrowia i jeszcze wielu wspólnie przeżytych lat – powiedziała Pani Burmistrz.

Burmistrz Ewa Kulikowska  razem z Zastępcą Adamem Kowalczukiem wręczyli przyznane przez Prezydenta RP Medale za Długoletnie Pozycie Małżeńskie. Były gratulacje, kwiaty i łzy wzruszenia. Na Dostojnych Jubilatów czekała tradycyjna lampka szampana i tort. Do wspólnej zabawy zachęcał Zespół „Cygańskie Serca” z Igrył.

Przy okazji jubileuszu zapytaliśmy pary z 50-letnim stażem o przepis na małżeństwo idealne. Poznaliśmy też klika romantycznych historii. Oto one:

Anna i Kazimierz Stanisław Szostek twierdzą, że w ich związku najważniejsze jest to, że… mogli się spotkać. Ona pochodzi z Sokółki, on z Grójca. Spotkali się w Kuźnicy, gdzie Pan Kazimierz służył w wojsku. Pani Anna pracowała na poczcie, gdzie jej przyszły małżonek często przychodził dzwonić do domu.

– Coś kazało nam zwrócić na siebie uwagę. To coś to prawdziwa miłość. Pobraliśmy się 16 października 1965 roku w sokólskim kościele. Mamy dwójkę dzieci i dwójkę wnuków. Przyznajemy, że nie potrafimy bez siebie żyć. Aż strach pomyśleć, co to będzie, jak któregoś z nas zabraknie – usłyszeliśmy od Państwa Szostek z Sokółki.

Krystyna i Eugeniusz Januszko spotkali się w Majewie – rodzinnej miejscowości  Pana Eugeniusza.

– W Majewie mieszkała moja ciotka, do której przyjeżdżałam na wakacje z okolic Olsztyna, gdzie był mój rodzinny dom. Miałam wtedy 19 lat. Potem Eugeniusz przyjeżdżał do mnie. Przy okazji pierwszej takiej wizyty, zabłądził i długo nie mógł znaleźć właściwej drogi. Chodziliśmy ze sobą rok. Nasz ślub odbył się 1 stycznia 1965 roku. Mamy trójkę dzieci i czwórkę wnuków. W małżeństwie najważniejsze jest zrozumienie, miłość i uczciwość – podsumowali Państwo Januszko.

Genowefa i Władysław Zajkowscy złożyli przysięgę małżeńską w grudniu 1965 roku w kościele w Nowym Dworze. Pan Władysław pochodził z Dubaśna, a Pani Genowefa z Sokółki.

– Poznaliśmy się służbowo. Mąż pracował przy remoncie kina „Lotos” w Dąbrowie Białostockiej, natomiast ja w pobliskim sklepie. Znaliśmy się dwa lata. Doczekaliśmy się dwójki dzieci i trójki wnuków. Doskonale wiemy, że w małżeństwie trzeba być trochę ślepym i trochę głuchym. W miarę upływu lat pamięć zaczyna szwankować i wszystko staje się idealne – przyznała Pani Genowefa Zajkowska.

W 1959 roku na weselu poznali się Helena i Leonard Zinówko z Lebiedzina. Oboje zostali poproszeni na starszą drużbę. Ich własny ślub miał miejsce 22 maja 1965 roku w Sokółce.

– W małżeństwie najważniejsze jest, aby jedno szanowało drugiego. Jak zabraknie miłości to żaden związek nie przetrwa – dodali Państwo Zinówko.

Podobną opinię wyrazili Lila i Maciej Asanowicz z Sokółki. Para poznała się na wieczorku, na który Pan Maciej przyjechał z rodzinnej Jasionówki koło Korycina.

– Zawsze mieliśmy dla siebie dużo miłości i szacunku – podkreślili Państwo Asanowicz.

W trakcie uroczystości Pani Burmistrz zaprosiła Dostojnych Jubilatów do pamiątkowego zdjęcia.

– Bardzo dziękujemy za serdeczne przyjęcie. Na długo zapamiętamy ten wyjątkowy dzień – podsumowały małżeństwa z 50-letnim stażem.

Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie otrzymali Państwo:

– Lila i Maciej Asanowicz z Sokółki;

– Bronisława i Bronisław Bagan z Sokółki;

– Jadwiga i Wiesław Barcewicz z Lipiny;

– Jadwiga i Józef Białkowscy z Kurowszczyzny;

– Władysława i Marian Białoszewicz z Sokółki;

– Romualda i Romuald Blacharczyk z Sokółki;

– Regina i Arkadiusz Bylińscy z Planteczki;

– Regina i Antoni Czarnowicz z Kraśnian;

– Helena i Czesław Czopur z Bachmatówki;

– Barbara i Romuald Dargiewicz z Sokółki;

– Franciszka i Wacław Dzienis z Sokółki;

– Janina i Stanisław Jankowiec z Sokółki;

– Krystyna i Eugeniusz Januszko z Sokółki;

– Regina i Józef Jóźwiak z Sokółki;

– Romualda i Wacław Kolenda z Sokolan;

– Teresa i Czesław Konik z Sokółki;

– Bernarda i Kazimierz Krawiel z Sokółki;

– Franciszka i Bronisław Kuklik z Dworzyska;

– Bronisława i Stanisław Kułakowscy z Sokółki;

– Jadwiga i Władysław Łowczeccy z Sokółki;

– Weronika i Jerzy Matuk z Sokółki;

– Maria Katarzyna i Beniamin Owerczuk z Sokółki;

– Helena i Tadeusz Piskurewicz z Sokółki;

– Stanisława i Edward Rećko ze Starej Kamionki;

– Stanisława i Józef Saniukiewicz z Pawełek;

– Genowefa i Antoni Szomko ze Starej Kamionki;

– Anna i Kazimierz Stanisław Szostek z Sokółki;

– Teresa i Jerzy Szymborewicz z Sokółki;

– Janina i Antoni Taudul z Malawicz Dolnych;

– Krystyna i Józef Taudul z Malawicz Dolnych;

– Irena i Ryszard Wierzbiccy z Sokółki;

– Halina Stanisława i Witold Wiesławscy z Sokółki;

– Jadwiga i Michał Winsko z Sokółki;

– Genowefa i Władysław Zajkowscy z Sokółki;

– Helena i Leonard Zinówko z Lebiedzina.

(UM) Fot.: D. Biziuk


Zobacz również

Skip to content