Biblioteka Publiczna gościła Mariannę Szulborską

20 kwietnia 2016 r. Biblioteka Publiczna w Sokółce gościła w swoich progach podróżniczkę i autorkę wielu publikacji podróżniczych Mariannę Szulborską, która opowiedziała o wyprawie do Turcji i książce pt. „Turcja: na styku kontynentów”.

Marianna Szulborska

Marianna Szulborska urodziła się w Czuprynowie, gmina Kuźnica Białostocka. Ukończyła filologię rosyjską, pracowała jako nauczycielka m.in. w I Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku. Po przejściu na emeryturę podróżuje po Europie, Azji i Afryce. Odwiedziła 24 kraje. Za cel podróży obiera najczęściej miejsca święte. Odwiedzane sanktuaria opisuje, sięgając do historii miast, narodów i niezwykłych oraz interesujących wydarzeń. Na stronach jej książek można znaleźć ciekawe anegdoty odnoszące się do zwiedzanych miejsc.

W swoim dzienniku „Turcja: na styku kontynentów” zabrała nas do kraju, gdzie stykają się ze sobą dwa kontynenty: Europa i Azja, i gdzie spotykamy się z bogatą mieszaniną kultur. Wędrówkę rozpoczęliśmy od Konya – starożytnego Ikonium przez Kaymakli, Ankarę, Stambuł, Efez po Antalyę. Miasta te i ich krajobraz zostały uwiecznione przez panią Mariannę na licznych fotografiach. Na stronach książki przewijają się również ciekawostki dotyczące żyjących w tym miejscu Polakach. Kilka rozdziałów poświęca żywotom świętych oraz historii chrześcijaństwa na tych terenach.

Dotychczas wydała następujące dzienniki podróży:
– W sanktuariach Europy (2003),
– Zobaczyć Wschód (2005),
– Przez Italię i Bałkany (2007),
– Kraj pisany słońcem (2009),
– W krainie piątej Ewangelii (2009),
– Jak paciorki różańca (2010),
– Szlakiem szlacheckich gniazd (2011),
– Przez Morawy do Wiednia (2013).
W przygotowaniu są wspomnienia z podróży do Kijowa, Moskwy, Leningradu, na Krym oraz trzech stolic republik w Azji Środkowej.

(KB)

Skip to content