Sześć lat po katastrofie smoleńskiej

– W takim dniu jak dziś, może warto upomnieć się o ciszę. Warto, żeby dziś była w nas modlitwa, pamięć i cisza – powiedział Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk do uczestników uroczystości upamiętniających tragedię smoleńską. Zorganizowano je w niedzielę 10 kwietnia 2016 r. w Sokółce.

W 6 rocznicę katastrofy smoleńskiej

Rocznicowe obchody rozpoczęła msza, jaką odprawiono w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego.

– Sześć lat temu przeżyliśmy dzień, który wstrząsnął nami wszystkimi. W katastrofie lotniczej prezydenckiego tupolewa pod Smoleńskiem zginęło 96 osób. Wśród nich byli dwaj Prezydenci: Lech Kaczyński i Ryszard Kaczorowski. Ten straszliwy dramat stał się częścią naszej historii – usłyszeli uczestnicy mszy podczas kazania.

Uroczystość była kontynuowana pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, gdzie w 2011 roku złożono ziemię przywiezioną z miejsca, gdzie rozbił się prezydencki samolot. Przemówienia okolicznościowe wygłosili parlamentarzyści: Jan Dobrzyński, Jarosław Zieliński i Dariusz Piontkowski. Głos zabrali także: Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk oraz Starosta Sokólski Piotr Rećko.

Złożenie wieńców poprzedziła krótka część artystyczna przygotowana przez młodzież z Zespołu Szkół w Sokółce. Odczytano także nazwiska wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej.

(UM) Fot.: D. Biziuk

Skip to content